etymologie slova konvice

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jaký je původ slova "konvice". Děkuji

Odpověď

Dobry den,

slovo "/konvice/" ma stejny puvod jako slovo "/konev/". Bylo prevzato ze starohornonemeckeho jazyka - "/channa/" (ve soucasne nemcine "/Kanne/"), jenz je driv prevzal z latiny ("/canna/"). V cestine, jako mnoho jinych slov prevzatych z nemciny, preslo ke kmenu na "v". Podobna slova existuji i v jinych zapadoslovanskych jazycich: "/konva/", "/kanva/", "/kanvica/"
(slovensky), "/konew/" (polsky, pravdepodobne prevzate z cestiny).

Zdroje:
Machek, V.: Etymologicky slovnik jazyka ceskeho, Praha: Nakladatelstvi Lidove noviny, 1997 Holub, J. - Lyer, S.: Strucny etymologicky slovnik jazyka ceskeho se zvlastnim zretelem k slovum kulturnim a cizim, Praha: SPN, 1992