Etymologie slova "himbajs"

Text dotazu

Dobrý den, z čeho pochází Rychlonožkou často opakované "himbajs"?

Odpověď

Dobrý den,

k Vámi dotazovanému termínu uvádí „Slovník nespisovné češtiny“ pouze, že jde o „zaklení“ (Hugo a kol., 2020, s. 167). Zřejmě by mělo jít o slovo německého původu, avšak etymologické pátrání může být v tomto případě obtížné, neboť „část argotového a slangového slovníku vznikla úmyslnou deformací, proto je původ takových slov často temný.“ (Trost, 1975).

Igor Němec ve článku „Citově zabarvené výrazy s hláskovou skupinou -ajs-/-ajz-“ (Němec, 1960) uvádí následující charakteristiku:

Slova se zakončením -ajs, -ajz: — hernajs, výraz zaklení, jemnější obměna základního „hergot“; Hurvajs hrubší familiární název a oslovení loutky zvané „Hurvínek“; maglajs vulgárně ‚zmatek, chaos, nepořádek‘; monajs v argotu ‚peníze‘ (Máš monajs? — I. Herrmann),[2] s týmž významem též cinkvajs (Rippl 18); rajz lidově ‚cesta‘ (Kluk je zdráv, doufám. Snese rajz? — E. Bass); rambajs vulgárně ‚hluk, výtržnost‘ (Člověče, takový šprček jste, na nohy nemůžete, a děláte takový rambajs! — Lidové noviny); virgajs nářečně ‚kravál, hluk‘ (Začali se vozit a houpat a jezdit v těch autíčkách. Proto ten virgajs, ty řeči vokolo toho, že prej už i mrtvý přešla trpělivost — Svobodné noviny). Sem možno také připojit nespisovné spojení rýmových slov krajcvajs s významem ‚úplně, docela‘ (Nezůstal tam krajcvajs nikdo — úzus), slangové úsloví to se vajs ‚to se ví‘ (Oberpfalcer 356), a složeniny jako rajstabl ‚divoch, neposeda‘ (Jedna [20]mu říkala „fakaně“, druhá „špunt“ a třetí „rajstajbl“ — R. J. Kronbauer), šajspapír vulgárně ‚klosetový papír‘ (Kdo by to řekl, že od takovýho šajspapíru závisí osmdesát tisíc — Čapek-Chod) apod.

Samotný výraz „himbajs“ se však ve výše uvedené citaci nevyskytuje.

Pro další informace se můžete obrátit na naše kolegy z Ústavu pro jazyk český AV ČR: https://ujc.avcr.cz/jazykova-poradna/zakladni-kontakty.html

Použité zdroje

Hugo Jan a kol., Slovník nespisovné češtiny, 4. rozšířené vydání, Praha, Maxdorf, 2020.

Trost Pavel, Slangová slova majznout, rambajs, šťabák a šťabajzna, Naše řeč, ročník 58 (1975), číslo 3, s. 166, dostupné online na http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?lang=en&art=5846

Němec Igor, Citově zabarvené výrazy s hláskovou skupinou -ajs-/-ajz-, in Naše řeč, ročník 43 (1960), číslo 1-2, s. 18-26, dostupné online na http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=4729