Etymologie slova Habla (hornolužická srbština)?

Text dotazu

Dobrý den,
jaká je prosím etymologie slova "habla" (znamená šiška) v hornolužické srbštině?

Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo "habla" najdeme ve 4. sešitu etymologického slovníku H. Schuster-Šewce (vyd. 1979). Dle výkladu H.-H. Bielfeldta pochází ze středoněmeckého „Appel“ (něm. Tannenapfel, Kienapfel). Zde narážíme na nejasnou změnu jmenného rodu a asimilaci pl>bl, která není obvyklá. Druhou variantou je (středo) saský základ „epl“. Schuster-Šewc považuje za pravděpodobnější interpretaci praslovanské „obl“ (srovnejme s hl. wobli/ dl. hobli = kulatý, podlouhlý; dl. hobel = hlíza, hrudka). Zde není jasné vysvětlení samohlásky a.

V dětském jazyce (hl) habo znamená jablko. Zde mohlo dojít ke smísení s praslovanským „hobl“.

Použité zdroje

Schuster-Šewc, Heinz. Historisch-etymologisches Wörterbuch der ober- und niederserbischen Sprache. 1. Aufl. Bautzen: Domowina, 1978-1989. 24 sv.ISBN 3-7420-0004-7.