Etymologie slova \"bohužel\"

Text dotazu

Prosím o vysvětlení původu slova \"bohužel\", jde asi o jakousi zkratku, z čeho je složena? Jako že za cosi může Bůh? (nenašel jsem na webu slovník
spisovné češtiny, existuje nějaký on-line?) díky

Odpověď

Dobrý den,
slovo "bohužel" je příslovce, patří k mnoha složeným slovům, kde první část tvoří bohu-. Příslovce "bohužel" vyjadřuje lítost, politování mluvčího. Místo "bohužel" můžeme říci "na neštěstí". Bohužel je opak k "bohudíky". Zatímco "bohudíky" znamená radost mluvčího, naštěstí, poděkování k Bohu, tak "bohužel" je spíše vyjádření lítosti směrem k Bohu, že něco špatně dopadlo, ale myslím, že nejde o to, že Bůh za to může.

Tak to jsem zjistila ze Slovníku spisovné češtiny. Pokud vím, tak žádný on-line slovník spis. češtiny není, pouze na CD by měl být k sehnání. Dotazy na pravopis, význam slov atd. můžete také zasílat do Jazykové poradny Ústavu pro jazyk český Akademie věd - odpovídají rychle a jsou tam opravdoví jazykoví odborníci. Jejich e-mail: poradna@ujc.cas.cz