Etymologie slova bekovka

Text dotazu

Dobrý den, zajímalo by mě, jak vznikl název pro plochou pánskou čepici bekovka.

Odpověď

Dobrý den,

ve Slovníku nespisovné češtiny je zmíněno, že slovo "bekovka" vychází ze jména čepičáře ve Vodičkově ulici v Praze Andrease Beka. Slovník odkazuje na článek Boženy Zimové O řeči starého Podskalí. Autorka zachycuje jazykové útvary této rázovité pražské čtvrti z 19. a 20. století, konkrétně: "Na těle měli kajdu, dlouhé kalhoty zvané hamburačky, boty kolenáče s patkou a na hlavách čepice bekovky nebo placky. [...] Čepice bila tag zvaná bekofka, ti ďelal čepičář ve Voďičkovej ulici a menoval se Andreás Bek, proto se menovala bekofka. [..] Pag bili placki, to bili placatí čepice se šťitkem, bílá na leto, na zimu ze sukna."


Použité zdroje

HUGO, Jan. Slovník nespisovné češtiny: argot, slangy a obecná mluva od nejstarších dob po současnost : historie a původ slov. Praha: Maxdorf, 2006. ISBN 80-7345-086-0.

http://nase-rec.ujc.cas.cz/archiv.php?art=4437

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Knihovna Akademie věd České republiky

Datum zadání dotazu

18.04.2016 19:23

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu