Etymologie slova ‘postevacek’

Text dotazu

Krasny den, pri debate s byvalymi spoluzackami z anglistiky jsme se bavily o ‘legracnich’ ceskych slovech pro mezinarodne srozumitelne a uzivane vyrazy, jednim z tech slov bylo prave slovo ‘postevacek’. Nedokazaly jsme ani vzdalene prijit na to, z ceho zrovna toto slovo muze byt odvozeno :) Moc dekuji za pomoc s etymologii.

Odpověď

Dobrý den,

 slovo „poštěváček“ je odvozeno od dnes již archaického slovesa „poštívat“= dráždit, rozněcovat spor, popichovat.

V tomto původním významu najdeme sloveso např. ve větě: „Já ho naučím, ničemného břicháče…. Já mu dám poštívat!“ (TURGENEV, Sergejevič a MACH, František. Ivana Turgeněva Lovcovy zápisky. Kober, 1874.)

Nebo:

„A jak se ho ty vopovažuješ eště poštívat, uličnice jedna nestoudná? vykřikl pan Bumble v mocném rozhorlení.“ (DICKENS, Charles. Spisy Charlese Dickense: Oliver Twist. Praha: Odeon, 1966).

 Zdroj:

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2001. ISBN 80-85927-85-3.