etymologie slov: povidla

Text dotazu

Jaká je etymologie slova \"povidla\"? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

slovo povidlo je pokládáno za starobylé a lze odvodit dva významy. Prvotním významem je svařená ovocná šťáva, zvláště švestková; proto lze označit povidla za "cezeninu, čištěný odvar". Původ lze spatřovat k kořeni -peue= čistiti, srovnáno se staroindickým pavitra= sítko, kterým se protlačuje sóm, adjectivum pavitra=čistý, lat. purus=čistý. Tento kořen označoval čištění šťáv nebo v obecném smyslu tekutin cezením, filtrováním. V praslovanském jazyce lze povidla chápat jako zpodstatnělé adjectivum odpovídající neutru pavitra=čisté; slovansky změna na dl za příponové tr.

Použitá literatura:
MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1 (váz.)

HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0 (váz.)