Etymologie slov papír, kartón, lepenka

Text dotazu

Dobrý den,

rád bych se zeptal na etymologii slov papír, karton a lepenka.
Předpokládám, že název papíru bude souviset s papyrem, i když je zvláštní, že papyrus a papír jsou dva velmi odlišné materiály...
Slovo karton se totiž v cizině ve významu tvrdého papíru nepoužívá, ale zdá se mi, že nejde o původně české slovo, tak by mě zajímala jeho historie a vývoj.
U slova lepenka bych rád znal etymologii a zajímalo by mě, zda se dříve výraz lepenka používal pro označení izolepy nebo lepenky ve smyslu tvrdého papíru.

Předem moc děkuju!

Odpověď

PAPÍR

ze starohornoněmeckého papier a to přes starofrancouzské papier z latinského papyrus, z řeckého papyros.

Původ slova je asi egyptský, protože z Egypta pochází i tento keř, jehož listy se upravovaly k psaní. Ve středověku pak bylo jméno přeneseno i na papír dnešní výroby.

KARTON

"tuhý papír" Přes němčinu, z francouzského carton z italského cartone, což je zveličelé jméno ke carta (tam z latinského charta, původně "tuhý list papyru")

LEPENKA viz LEPIT

Všeslovanské. Praslovanské lěpiti má formálně nejblíže ke staroindickému lépayati "maže" a německému bleiben "zůstávat" , anglickému leave "zanechat" (s posunem lepit se - zůstávat) vše z indoevropského leip-/loip- "pomazat tukem, lepit" od lei- mazlavý. Další souvislosti s lpět, lnout, lejno...

Z toho vyplývá, že slovo LEPENKA nemá souvislost s tvrdým papírem , ale s lepením. Viz také:

SSČ
lepenka, -y ž 1. slisovaný tuhý papír: krabice z lepenky 2. druh krytiny, izolace ap.: střecha krytá lepenkou 3. lepicí páska; lepenkový příd.: lepenková krytina
SSJČ
lepenka, -y  ž. (2. mn. -nek)  1. tuhý papír; odb. papírenský výrobek z několika slisovaných vrstev papíru, tužší než papír i kartón: pouzdra z tuhé l-y; l. na krabice; vlnitá l.  se zvlněnou vrstvou n. vložkou; stav. krycí l.  impregnovaná dehtem n. asfaltem a užívaná na krytí střech, k izolaci proti vlhkosti ap.: střechy z dehtové l-y;  sport. l-y  lyže ze slepených pruhů n. vrstev 2. lepicí páska
http://prirucka.ujc.cas.cz/?slovo=lepenka

Použité zdroje

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Praha: LEDA, 2001, 752 s. ISBN 80-85927-85-3.