etymologie slov král a plný

Prosím o etymologii slov král a plný. Děkuji

slovo KRÁL je používáno u všech slovanských národů ( slovensky - král´,polsky - król, srbochorvatsky a slovinsky - kralj, bulharsky - kral, ukrajinsky, rusky - koról ). Dobrovský poprvé vyřkl domněnku, že toto slovo bylo odvozeno od jména Karla Velikého ( z latinského Carolus ).
I slovo PLNÝ je používáno u všech slovanských národů. Souvisí s latinským slovem plenus ( plný ) a řeckým pleos ( plný ).

Zdroj:
Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd.Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1 (váz.)

Holub, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1978

Jazyk, lingvistika a literatura

07.12.2007 15:21

Marek Šota píše:
Pondělí 20.04.2020 16:04

nevíte, jakého původu je slovo tlumočník? Za případnou odpověď moc děkuji.
Středa 22.04.2020 08:42

slovo tlumočník je odvozeno od staročeského slova tlumač. V jiných slovanských jazycích např. v polštině tlumacz, v ruštině tolmáč.

Čerpáno z:

REJZEK, Jiří. Český etymologický slovník. Voznice: Leda, 2012. s. 664. ISBN 978-80-7335-296-7.
Petra Hruskova píše:
Čtvrtek 01.12.2022 00:33
Dobry den, chapu podobnost slovanskych verzi slova kral. Cim to ale je, ze slovo kral ma ve stejnem vyznamu i turectina?
Čtvrtek 01.12.2022 14:48
Dobrý den, slovo 'král' pochází z latinského jména císaře Karla Velikého Carolus; mohlo by být tedy stejně i v turečtině. Doporučujeme obrátit se na odborníky v Ústavu pro jazyk český AV ČR https://ujc.avcr.cz/.

Zdroj: HOLUB, Josef, LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1967.