etymologie slov král a plný

Text dotazu

Prosím o etymologii slov král a plný. Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

slovo KRÁL je používáno u všech slovanských národů ( slovensky - král´,polsky - król, srbochorvatsky a slovinsky - kralj, bulharsky - kral, ukrajinsky, rusky - koról ). Dobrovský poprvé vyřkl domněnku, že toto slovo bylo odvozeno od jména Karla Velikého ( z latinského Carolus ).
I slovo PLNÝ je používáno u všech slovanských národů. Souvisí s latinským slovem plenus ( plný ) a řeckým pleos ( plný ).

Zdroj:
Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd.Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1 (váz.)

Holub, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem ke slovům kulturním a cizím. Praha : SPN, 1978