Etymologie slov dumlík a kvaky

Text dotazu

Dá se zjistit etymologie slova dumlík (krajové
označení pro tuřín pěstovaný v krkonošské oblasti ) a kvaky (příp. kvak,
kvaka) - (krajové označení pro tuřín pěstovaný v oblasti Valašska resp.
východní Moravy)? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
slovo dumlík je uvedeno u slova dumlat, toto dále odkázáno na slovo dudlat, které je onomatopoiocké (tj. zvukomalebné) podle zvyku "sání".
V literatuře 2) je u dumlíku uvedeno, že se jedná o východočesky tuřín; z něm. nářečí Rummel. V klasickém německo-českém slovníku je slovo přeloženo:
r Rummel (s,0) povyk, shon, ruch, hovorově blázinec, dále kejkle, triky.

Slovo kvaka (další podoby kvak, kvaček čvak, též kvákev) označuje východomoravské a slezské označení pro tuřín; původ nejasný.

S dotazem se můžete obrátit na Jazykovou poradnu Ústavu pro jazyk český, AV ČR, www.ujc.cas.cz.

Použitá literatura:
1) HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha :
SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0

2) MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd.
z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. S. 190. ISBN 80-7106-242-1.