Etymologie příjmení Holzbach, Holzbachová

Text dotazu

Dobrý den,
chtěla bych Vás požádat o informace ohledně příjmení Holzbach, Holzbachová. Potřebovala bych zjistit něco o původu, významu, popř. nějakých předcích nebo významných nositelích tohoto příjmení. Budu Vám vděčná i za sebemenší informace.
Předem děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Holzbachová je německého původu a pochází z apelativa (tj. slovo obecného významu) Holz = dřevo, les; původ může být také ve stejnojmenném místním názvu v Rakousku, v Porýní. Ze základu Holz vznikla četná složená příjmení, kromě Holzbach také Holzbauer, Holzbecher, Holzer, Holzhauser apod.

Pokud by Vás zajímaly informace o četnosti výskytu příjmení v ČR, zastoupení u mužů a žen či v jednotlivých krajích, doporučujeme Vám stránky http://www.kdejsme.cz/ nebo http://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php.

Pokud chcete pátrat po svých předcích, uvádíme Vám některé odpovědi z archivu služby Ptejte se knihovny, které radí, jak zpracovávat rodokmen rodiny:

* http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/genealogie

* http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/historie-rodiny

* http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/hledani-predku-1-1

Použité zdroje

MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

11.04.2016 16:37

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu