etymologie příjmení a jména Mikeš

Text dotazu

Dobrý den, ráda bych se zeptala na etymologii příjmení (a jména) Mikeš. Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

příjmení Mikeš patří do kategorie těch, jež jsou odvozeny ze jmen osobních (křestních), a to osobního jména  Mikuláš, který je základem mnoha desítek našich jmen. I křestní jméno Mikeš pochází z osobního jméno Mikuláš, Mikoláš.

V našem Mikuláši, ruském Nikolaji, jimž dal vzniknout řecký Nikelaos,se skrývá Niké=řecká bohyně vítězství a laos=lid. Celek lze tedy interpretovat jako vítězný v lidu či srozumuitelněji vítězný s lidem.

zdroj : D. Moldanová : Naše příjmení. Praha : Agentura Pankrác 2004

              V.Mates :Jména tajemství zbavená. Praha : Epocha 2002