Etymologie měst

Text dotazu

Prosím nevíte, kde nalést odkud je název měst Miroslav a Rajhrad?

Odpověď

Dobrý den,

vysvětlení původu názvu měst a obcí, tj. místních jmen nebo-li oikonym, se věnují různé slovníky a příručky. Mezi základní patří např. knihy:

* PROFOUS, Antonín ; SVOBODA, Jan ; ŠMILAUER, Vladimír. Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960. 5 sv.

* HOSÁK, Ladislav ; ŠRÁMEK, Rudolf. Místní jména na Moravě a ve Slezsku. Praha : Academia, 1970-1980. 2 sv.

Originální název původní vsi, která předcházela Město Miroslav, není bohužel znám. V roce 1533 byla vesnice povýšena na městečko, které se skládalo z hradu Miroslav a ze staré slovanské obce neznámého názvu, německy byla tato obec nazývána Böhmdorf "česká ves" (v nářečí dnes Pemdorf, Pendrov, ulice v Miroslavi), víme tedy, že byla česká. Další součástí městečka tehdy byla i německá kolonizační ves Mitterdorf "prostřední ves" (jméno bylo dáno podle polohy mezi staršími sídly). Místní jméno Miroslav vzniklo přivlastňovací příponou -j

ъ od osobního jména Miroslav. Původně znamenalo "Miroslavův hrad" (odtud ve starých dokladech a v nářečí mužský rod). Název patří k nejstarším jménům na Moravě.