etymologie - košile, klobouk, plech

Text dotazu

Z jakého jazyka nebo nářečí mají původ česká slova: košile, klobouk, plech. A jsou nějaká nynější česká slova původem ze slovenštiny?

Odpověď

Dobrý den, vámi uvedená slova mají následující etymologii:
* košile - slovo pochází z latinského slova casula = plášť s kapucí. Slovo bylo převzato do slovanský jazyků jako košula, slovensky: košela, staročesky: košule.

* klobouk = slovo pochází nejspíše z některého tureckého jazyka, slovo je příbuzné s osmanským i jinotureckým slovem kalpak. Ve staročeštině se setkáte se slovem klobúk i koblúk, u Zábřeha se dosud používá koblók, slovensky: klobúk, polsky: klobuk i kobluk, rusky, ukrajinsky, slovinsky a srbocharvátsky: klobuk.

* plech = slovo bylo odvozeno ze starohornoněmeckého slova blech. Slovenština používá taktéž slovo plech, slovinština pleh.

Na Vaši druhou otázku Vám nejlépe odpoví pracovníci Jazykové porady Ústavu pro jazyk český AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna
.  Etymologické slovníky, jež užíváme, neumožňují dohledat slova dle původu, pouze dle abecedního pořádku v češtině.

Použitá literatura:
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1967.
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997.