Etymologie jména Penčák

Text dotazu

Dobrý den, měl bych prosbu, chtěl bych se prosím zeptat na etymologii příjmení Penčák/Penčáková.
Děkuji moc

Odpověď

Dobrý den,

bohužel se přímo příjmení nepodařilo v našem informačním aparátu dohledat. Domníváme se, že by se mohlo jednat o příjmení Pěnčák, které během let přišlo o část své diakritiky. Příjmení Pěnčák je odvozeno z názvu ptáka pěnice. Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr. Praha: Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

Příjmení Penčák má 73 lidí, je na 21739. místě a věkový průměr je 40 let. Zdroj: https://www.nasejmena.cz/nj/cetnost.php?id=235640&typ=prijmeni