Etymologie jmen Václav, Jana

Text dotazu

Dobrý den.Prosim o rozbor jmen Václav Haubelt,Jana Oudesová

Odpověď

Dobrý den,

Václav je české jméno slovanského původu (pračesky Veceslav). Jména znamená "více slavný" (stejný význam má i jméno Boleslav). Toto jméno je známo i v ostatních slovasnkých jazycích - ve slovenštině, ruštině –

a ukrajinštině (Vjačeslav, Vaclav), polštině (Wacław), bulharštině (Venceslav, Venco), srbochorvatštině (Večeslav, Venceslav). Ojediněle se vyskytovalo i v ostatních jazycích: litevštině (Vaclovas), němčině (Wenzeslaus a – zkráceně, Wenzel), španělštině a italštině (Venceslao), francouzštině (Venceslas), maďarštině (Vencel) atd. V Čechách je stále velmi oblíbené - dle statistik MInisterstva vnitra ČR je to dvanácté nejčaStější jménov ČR.

 Jméno Jana je hebrejského původu. Jedná se o ženskou variantu jména Jan, jehož význam je „bůh je milostivý“ (popřípadě "bohem daný, milostivý dar boží"). Toto jméno je velmi oblíbeno po celém světě a vyskytuje se v mnoha jazycích. Jeho variantou je z němčiny přejata Johana (staročesky Johanka). Dle statistik Ministerstva vnitra se jedná o druhé nejčastější ženské příjmení v ČR.

Příjmení Oudes, Oudesová vzniklo snad z domácké podoby jména Audomar, což byla vedlejší německá varianta osobního jména Otmar (ze slov "ot" - "majetek" a "már" - "slavný"). Dle statistik Ministertva vnitra ČR žije na území ČR

Příjmení Haubelt vzniklo pravděpodobně z gótského jména Hugibald. Dle statistik Ministerstva vnitra žije na území ČR 31 mužů a 31 žen s příjmením Haubelt / Haubeltová.

Zdroje:

Knappová, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat? Praha: Academia, 2010.

Moldanová, D.: Naše příjmení. Praha: Mladá fronta, 1983.

Beneš, J.: Německá příjmení u Čechů. Ústí nad Labem: Univerzita J. E. Purkyně, 1998.

http://www.mvcr.cz/clanek/cetnost-jmen-a-prijmeni-240030.aspx