Etymologie jednoho nepěkného českého slova

Text dotazu

Dobrý den, napadá mě jeden dotaz, který určitě není z těch nejběžnější, a to sice etymologie českého slova píča. Doslechl jsem se, že toto nepěkné slovo vzniklo za Napoleonova tažení. Když putoval českou kotlinou, stahovali se za ním kurtizány, na které francouzští vojáci pokřikovali Petite chat. Lidovymi zkomoleninami vzniklo moje poptavane slovo.
Je to pravda, neni etymologie tohoto slova jina?
mlouvam se za charakter otazky, ale je pro me nanejvys zajimava.

Odpověď

Dobrý den,

K původu slova "píča" se autor knihy, jejíž citaci uvádíme níže, vyjadřuje takto:

Dětský genitál ruské maminky u holčiček označují pisinka, pičuga, pičuška, česky píča, piča, pička, srbochorvatsky pička, u dětí píša. Původ hledejme u řeckých hrdinů, kteří měli akontion - házecí kopí. Kopis znamená nůž, meč i sekeru, je to něco, co může dělat pik, jako je tomu ve slově pikros - bodavý. I latinská malba - pictura má původní význam vypichovat, vyšívat.
Trojúhelník podbřišku tvarem připomíná tyto hrotité nástroje, je tu opět klín na pice, na hrotě kopí, na konci oštěpu je špička. V latinskoamerickém dialektu picare označuje souložení, česky též lze vulgárně mluvit o píchání.
Ve španělštině pica je kopí, pika, picacarne - mlejnek na maso, picaculo - hovnivál, picada - klovnutí, picadero - pajzlík, hodinový hotel, picana - bodec. Sloveso pica - píchnout má na 47 významů.
Nejpravděpodobněji je slovo piča však přece jen příbuzné s močením: pipi, lulu, lulat, rusky pisať, srbochorvatsky pišati, piškiti - to se smočí stéblo - kalamus v kalamáři a po takovém zvlhčení lze psát. Tohoto rodu je i francouzské pissar a pissoire i anglické piss - scanky, nesprávně chcanky.
Pica je straka po latinsku, picus - datel, žlůva, slovo piča by pak mělo souvislost k klepáním špičatým nástrojem. Slovo pica zahnízdilo mezi českými dětmi v době, kdy se hrálo na pikolu a jméno tato hra dostala podle klepání (zapikolování) napodobující datla.

Údaje pochází z publikace:
DOLEŽAL, A. (Ne)pikantní jazykověda. Praha: Grada Publishing, 1996. ISBN 80-7169-333-2.

Zmínku o tom, že by toto slovo mohlo pocházet z dob napoleonských válek zkomolením francouzského výrazu "petite chat", jsme nalezli pouze na internetu, nepodařilo se nám však podpořit její věrohodnost v žádném tištěném slovníku nebo encyklopedii, které jsme prohlíželi. Uvádíme tedy odkazy: http://sex.systemic.cz/archive/cze/textbook2005/uzel.pdf a http://www.cojeco.cz/index.php?detail=1&s_lang=2&id_desc=386060 .