etymologie "dar", "dát"

Text dotazu

Případně jdou-li kořeny k latině, proč v češtině tolik nezdomácněl výraz pro "dar" postavené na "donum". Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

etymologie slovesa /“dát“/ sáhá až k praindoevropštině (kořen /“dō“/). Posléze z obměn tohoto kořene vznikly slova se stejným významem v mnoha indoevropských jazycích, např. ve starořečtině, latině, arménštině, praslovanštině aj. Do češtiny se toto slovo dostalo právě přes praslovanštinu.

Slovo /“dár“/ vzniklo z praslovanského (přejatého staroslověnštinou) slova /“dar

ь“/, které bylo odvozeno od slovesa /“dáti“/ pomocí přípony /“-ro“/ (původně bylo toto slovo ve středním rodu).