-
To se mi líbí
-
Doporučit
Dobrý den,
zajímal by mě původ a případně historie vývoje jeho tvaru a významu, slova
"námět".
Předem děkuji
Dobrý den,
dle etymologických slovníků byl kořen slova "námět" (= mět - miet- mit) odvozen z latinského mittere (= posílat, pověřovat) a souvisí s našim "mésti". S odvozeninami (jako podmět, předmět, námět) se setkáváme od obrozenecké doby. Odvozeny byly z interativa mětati. Slovo mésti, -mítati je všeslovanské, původně se používalo ve významu vypustit, nechat vystoupit z něčeho, nechat vypadnouti.
Riegrův Slovník naučný uvádí slovo "námět" jako jeden z českých ekvivalentů latinského slova excepce v právnickém slova smyslu. Doslova se zde píše:
"Excepce (z lat. exceptio) (...) v právnictví tolik co obrana, námět, námítka. Obžalovaný v při právní může se brániti žalobě dvojím způsobem, buď totiž prohlásí skutečné (faktické) udatky žalobní za nepravdivé, o jest, užije záporu čili zápírky, anebo pronese nový příběh, z něhož dle zákona vyplývá nemístnost žalobního vyžadování, ač jest žalobní skutek pravdivý, t.j. činí obranu (Einrede) čili námět (Einwald) neb námítku (Einwendung)."
(Slovník naučný. Díl druhý, C-Ezzelino.[V Praze : I.L. Kober, 1862]. s. 538.)
Novější výkladové slovníky již uvádějí slovo "námět" v obecnějším kontextu:
Např. Příruční slovník jazyka českého uvádí významy: podnětný návrh, podnět; téma; poeticky: umělecké zařazení všech událostí, episod a motivů v díle; vojensky: soubor údajů o vlastní a nepřátelské situaci (při bojovém cvičení) (Příruční slovník jazyka českého. díl III. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1938-1940. s. 140.)
Současné výkladové slovníky uvádějí význam:
"1. návrh (k dalšímu uvažování): předložit, zpracovat n-y pro další činnost 2. látka, předmět, myšlenka něj. projevu, uměl. n. věd. práce, téma: n. přednášky; n. básně, románu, skladby, syžet"
(Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2., opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1994. s. 201.)
Více informací k vývoji užívání slova "námět" by Vám mohli poskytnout odborníci v rámci Jazykové poradny Ústavu pro českou literaturu AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna
Použitá literatura:
* Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. 2., opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9 (váz.)
* HOLUB, Josef.Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1967.
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.
* Slovník naučný. Díl druhý, C-Ezzelino.[V Praze : I.L. Kober, 1862].
* Příruční slovník jazyka českého. díl III. V Praze : Státní nakladatelství Školní nakladatelství : SPN, 1938-1940.
Jazyk, lingvistika a literatura
--
Národní knihovna ČR
26.07.2011 08:40