etymologie

Text dotazu

Dobrý den,
zajímal by mě původ a případně historie vývoje jeho tvaru a významu, slova
"námět".
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

dle etymologických slovníků byl kořen slova "námět" (= mět - miet- mit) odvozen z latinského mittere (= posílat, pověřovat) a souvisí s našim "mésti". S odvozeninami (jako podmět, předmět, námět) se setkáváme od obrozenecké doby. Odvozeny byly z interativa mětati. Slovo mésti, -mítati je všeslovanské, původně se používalo ve významu vypustit, nechat vystoupit z něčeho, nechat vypadnouti.

Riegrův Slovník naučný uvádí slovo "námět" jako jeden z českých ekvivalentů latinského slova excepce v právnickém slova smyslu. Doslova se zde píše:

"Excepce (z lat. exceptio) (...) v právnictví tolik co obrana, námět, námítka. Obžalovaný v při právní může se brániti žalobě dvojím způsobem, buď totiž prohlásí skutečné (faktické) udatky žalobní za nepravdivé, o jest, užije záporu čili zápírky, anebo pronese nový příběh, z něhož dle zákona vyplývá nemístnost žalobního vyžadování, ač jest žalobní skutek pravdivý, t.j. činí obranu (Einrede) čili námět (Einwald) neb námítku (Einwendung)."

(Slovník naučný. Díl druhý, C-Ezzelino.[V Praze : I.L. Kober, 1862]. s. 538.)

Novější výkladové slovníky již uvádějí slovo "námět" v obecnějším kontextu:

Např. Příruční slovník jazyka českého uvádí významy: podnětný návrh, podnět; téma; poeticky: umělecké zařazení všech událostí, episod a motivů v díle; vojensky: soubor údajů o vlastní a nepřátelské situaci (při bojovém cvičení) (Příruční slovník jazyka českého. díl III. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN, 1938-1940. s. 140.)

Současné výkladové slovníky uvádějí význam:

"1. návrh (k dalšímu uvažování): předložit, zpracovat n-y pro další činnost 2. látka, předmět, myšlenka něj. projevu, uměl. n. věd. práce, téma: n. přednášky; n. básně, románu, skladby, syžet"

(Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2., opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1994. s. 201.)

Více informací k vývoji užívání slova "námět" by Vám mohli poskytnout odborníci v rámci Jazykové poradny Ústavu pro českou literaturu AV ČR: http://www.ujc.cas.cz/oddeleni/index.php?page=poradna

Použitá literatura:

* Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost. 2., opr. a dopl. vyd. Praha : Academia, 1994. ISBN 80-200-0493-9 (váz.)

* HOLUB, Josef.Stručný etymologický slovník jazyka českého : se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1967.

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1.

* Slovník naučný. Díl druhý, C-Ezzelino.[V Praze : I.L. Kober, 1862].

* Příruční slovník jazyka českého. díl III. V Praze : Státní nakladatelství Školní nakladatelství : SPN, 1938-1940.

Obor

Jazyk, lingvistika a literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

26.07.2011 08:40

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Zapište číslici "pět".

Hledání v archivu