Etymologie

Text dotazu

Dobrý den,
prosím o genealogii příjmení Vysloužil, genealogii názvu ulice Legionářská a genealogii názvu města Olomouc.
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

z formulace Vašeho dotazu usuzuji, že se jedná o etymologii (původ) Vámi uvedených názvů.

Příjmení /“Vysloužil“/ vzniklo z příčestí minulého slovesa /“vysloužit si“/ (něco). Původně mohlo toto příjmení označovat vysloužilého vojáka.

Název ulice /“Legionářská“/ pochází zřejmě od Československých legii

– československých jednotek bojujících za 1. světové války po straně Dohody. Tento název vznikl až po válce, za války se používalo označení „jednotky československých zahraničních vojsk“. Československé legie působily hlavně v Rusku (významná bitva u Zborova 2. 7. 1917), Francii a Itálii. Jednotlivé pluky byly číslovány podle místa působení. Koncem války měly jednotky československých vojsk na 100 000 členů.ь“/ - význam by tedy byl „Olomútův hrad“. Koncové /“-t“/ se před /“-j-„/ měkčilo v /“-c“/.–

Zdroje:

Moldanová, D: Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004

Universum: všeobecná encyklopedie. Praha: Odeon, 2002-

http://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8Ceskoslovensk%C3%A9_legie

Lutterer, I. – Kropáček, L. – Huňáček, V.: Původ zeměpisných jmen. Praha: Mladá fronta, 1976