Etymologický základ názvu města Klatovy

Text dotazu

Dobrý den, potreboval bych vedet etymologický základ města Klatovy? Děkuji

Odpověď

Antonín Profous (PROFOUS, Antonín. Místní jména v Čechách : jejich vznik, původní význam a změny. Díl II, CH-L, Praha : Česká akademie věd a umění v Praze, 1949, s. 232 233) uvádí dvojí význam
1) přivlastňovací MJ z příjmení Klát (dle spisku Františka Nekoly O původu názvu města Klatov z r. 1923)
2) základem je staročeské klát "pařez, špalek", MJ znělo původně Klatov a označovalo "mez na mýtině". Pozdější přechod MJ do množ. č. (14444 do Clatuow) lze vysvětlit analogií podle hojných plurálových jmen na -ovice.

Toto uvádí též LUTTERER, Ivan a ŠRÁMEK, Rudolf. Zeměpisná jména v Čechách, na Moravě a ve Slezsku : slovník vybraných zeměpisných jmen s výkladem jejich původu a historického vývoje. 1. vyd. Havlíčkův Brod : Tobiáš, 1997, s. 126.

Doporučujeme Vám návštěvu naší knihovny, kde si ve speciální studovně http://www.svkpl.cz/bis2.htm či všeobecné studovně http://www.svkpl.cz/studovna.htm můžete citované zdroje osobně prostudovat.