etymologický výklad názvů Zavadilka, Hlinický rybník, Stříbrné Hutě a Velký Hutecký les

Text dotazu

Dobrý den, chtěla bych Vás požádat o najití etymologického výkladu 4 pomístních názvů: Zavadilka, Hlinický rybník,
Stříbrné Hutě a Velký Hutecký les.
Děkuji za pomoc.

Odpověď

Dobrý den,

místní jména, která uvádíte, se nám z velké části podařilo dohledat. Jedná se ovšem spíše o výjimku, neboť prozatím neexistuje ucelená publikace, která by regionální místní jména vysvětlovala.

V počátcích je rozsáhlý knižní projekt:

* Slovník pomístních jmen v Čechách.  1. vyd.  Praha : Academia, 2000- (prozatím je k dispozici  pět svazků: sv. I. (A). 2005; sv. II. (B-Bau).
2006; sv. III. (Bav-Bíd). 2007; sv. IV. (Bíg-Bož). 2008; sv. V. (Bra-Buc)
2009)

Místní jména obcí v Čechách mapuje a jejich vznik vysvětluje pětidílná
publikace:

* PROFOUS, Antonín.  Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 1. vyd. Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1949-1960.

Nyní ovšem k výkladu Vámi uvedených slov:

*Zavadilka - oblíbený název hostinců stojících o samotě "zavaditi kde, kam"
význam "dojít někam, vězeti v čem, zajíti kam" ( PROFOUS, Antonín.  Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. 5.díl : Dodatky. 1.
vyd.  Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1960.)

* Hlinický rybník - rybník u obce Hlinice - název obce vznikl příponou -ice k adjektivu hlinná (např. stráň, jáma) ( PROFOUS, Antonín.  Místní jména v Čechách : jejich vznik, pův. význam a změny. I.díl : A -H. Dodatky. 1. vyd.
Praha : Nakladatelství Československé akademie věd, 1954.)

* Stříbrná huť (Stříbrné Hutě) - bývalá hornická osada Stříbrné Huťě. V létech 1788 - 1850 zde bylo amalgamem (tj. působením rtuti) získáváno stříbro ze stříbrných rud z důlního revíru Ratibořských hor a Staré Vožice.
(http://www.kct-tabor.cz/gymta/ChranenaUzemiCR/Taborsko/StribrnaHut/index.htm,

* ABADIZ, Daniel. Přírodní památka Stříbrná Huť (Zvláště chráněná území Jihočeského kraje), vydal Ing. Václav Šedivý - OSSIS Tábor, 2008.)

Velký Hutický les - informaci k tomuto místnímu jménu se nám bohužel nepodařilo dohledat. S největší pravděpodobností ovšem bude mít souvislost s historií těžby stříbra v tomto regionu  - hutický - od huť.