etymologický slovník Václava Machka

Text dotazu

Mohli by jste mi prosím napsat něco o etymologickém slovníku Václava Machka? Mám z toho dělat referát a nevím co s tím...děkuji !!

Odpověď

Dobrý den,

předem bychom Vás rádi upozornili, že naše služba Ptejte se knihovny neslouží k vypracovávání domácích úkolů, referátů ani seminárních a podobných prací (viz http://www.ptejteseknihovny.cz/ask.php?lib=nkp#pravidla). Nevíme, v jakém směru má Váš referát o Etymologickém slovníku Václava Machka pojednávat, nicméně nejlepším řešením jistě bude, pokud navštívíte některou z knihoven a slovník si prostudujete sama.

Machek, Václav. Etymologický slovník jazyka českého vyšel podle našich informací zatím ve čtyřech vydáních - 1957, 1968, 1971 a 1997. Jeho nejnovější vydání je dostupné i v příruční studovně Referenčního centra Národní knihovny ČR, další knihovny s tímto slovníkem ve fondu si snadno zjistíte ze Souborného katalogu ČR
(http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=skc) nebo Souborného katalogu SKAT - pro městské knihovny (http://www.skat.cz/).

Přesná citace jeho posledního vydání je: MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997. ISBN 80-7106-242-1. Obsahuje rozsáhlé Úvodní slovo, které pojednává o vzniku slovníku a také o obecných pravidlech etymologie slov, zde byste pravděpodobně nalezla nejvíce informací.

Mohl by Vám ještě pomoci některý z následujících článků, které jsme nalezli v bázi ANL (články v českých novinách, časopisech a sbornících) -
http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=anl:

1) HAVLOVÁ, Eva. Etymologické metody Václava Machka. Slavia. Roč. 63, č. 4 (1994), s. 389-394. ISSN 0037-6736.
2) KARLÍKOVÁ, Helena. K Machkovu pojetí expresivních výrazů. Slavia. Roč. 63, č. 4 (1994), s. 397-402. ISSN 0037-6736.
3) KRÁLIK, Ľubor. O niktorých podnetoch z diela Václava Machka pre slovenskú onomastiku. Slavia. Roč. 63, č. 4 (1994), s. 409-414. ISSN 0037-6736.
4) ŠAUR, Vladimír. Profesor Václav Machek a problematika prefixů. Slavia. Roč. 63, č. 4 (1994), s. 475-481. ISSN 0037-6736.
5) BLAŽEK, Václav. Přínos Václava Machka pro indoevropskou etymologii. Slavia. Roč. 63, č. 4 (1994), s. 499-501. ISSN 0037-6736.