etymologické slovníky

Text dotazu

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, jestli byste mi mohli poradit, kde mám hledat charakteristiku, strukturu a popis tvorby etymologického slovníku. Je-li nějaká publikace, která se tím zabývá, bohužel jsem jí ještě neobjevila, doufám tedy ve Vaši pomoc. Předem děkuji za odpověď

Odpověď

Dobrý den, k Vašemu dotazu na publikaci o tvorbě a charakteristice etymologických slovníků jsme našli pouze jedinou knihu, která by mohla odpovídat Vašemu požadavku:
* VEČERKA, Radoslav a kol. K pramenům slov : uvedení do etymologie. Vyd. 1.. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2006. 355 s. ISBN 80-7106-858-6. KLíčová slova: etymologie-metodologie-dějiny jazyka

Publikace je dostupná v NK ČR pro prezenční i absenční studium (viz.online katalog NKC), dostupnost ve fondech ostatních českých knihoven zjistíte pomocí Souborného katalogu ČR (SKC); všechny katalogy jsou k dispozici na adrese http://sigma.nkp.cz/F .

Dále jsme už našli pouze články, ve kterých by mohly také být obsaženy požadované informace:
* HAVLOVÁ, Eva. Etymologické metody Václava Machka. In: Slavia. Roč. 63, č. 4 (1994), s. 389-394. ISSN 0037-6736.

* RAJZEK, Jiří. (Staro)nová etymologická příručka. In: Naše řeč. Roč. 91, č. 2 (2008), s. 102-104. ISSN 0027-8203.
KLíčová slova: etymologie -- metodologie

Záznamy článku naleznete v bázi ANL-Články v českých novinách, časopisech a sbornících (http://sigma.nkp.cz/F), záznamy a dostupnost periodik v Souborné katalogu ČR/periodika (SKCP, http://sigma.nkp.cz/F).

Obecné informace mohou být také uváděny v předmluvách etymologických slovníků, příp.příruček zabývajících se významem a původem jmen a příjmení, např.
* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 866 s. ISBN 80-7106-242-1.

* HOLUB, Josef; LYER, Stanislav. Stručný etymologický slovník jazyka českého se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 4. vyd.. Praha : SPN, 1992. 483 s. ISBN 80-04-23715-0.

* MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Vyd. 2., upr.. Praha : Agentura Pankrác, 2004. 229 s. ISBN 80-86781-03-8.

* KNAPPOVÁ, Miloslava. Jak se bude vaše dítě jmenovat? Vyd. 4., přeprac. a dopl.. Praha : Academia, 2006. 651 s. ISBN 978-80-200-1349-1 (dotisk) * 80-200-1349-0.