Etruskové

Text dotazu

Dobrý den, hledám informace i Etruscích. Pomůžete mi? Děkuji a přeji hezký den.

Odpověď

Dobrý den,

Etruskové, národ, který ve starověku obýval v záp. části střední Itálie kraj stejného jména (dn.Toskánsko). Původ Etrusků není zatím bezpečně doložen. Převládá názor, že šlo o přistěhovalce z Malé Asie nebo Blízkého Východu, což měly potvrzovat i jejich legendy. Podle jiné teorie šlo ale o původní obyvatelstvo. Stejně neobjasněný je i původ jazyka; etruština se dochovala především na nápisech na náhrobcích, urnách, stěnách hrobek - počet nápisů se odhaduje asi na 10.000. Příchod Etrusků do Itálie se vymezuje obdobím od 1. třetiny 1. tisíciletí do 8. stol.př. Kr. Rozkvět moci a vlivu byl největší na konci 7. a v 1. pol. 6. stol.př. Kr. Měli výrazný urbanistický talent, k městům (snad jich bylo 12) patřili mj. dn. Řím, Mantova, Bologna). V té době v Římě také vládla etruská dynastie Tarquiniů. K ústupu Etrusků ze sev. Itálie přispěli výrazně Keltové, kteří se objevili koncem 5.stol. př. Kr. Také Řím se v té době zbavuje etruského vlivu. Následná romanizace národa i území nakonec potlačila etruský jazyk a částečně i kulturu. Správa etruského území nebyla sjednocená, města byla ekonomicky samostatná.
Etruskové byli dobří zemědělci, vynikající řemeslníci, zpracovávali měď, cín, stříbro, žel. rudu, alabastr i mramor. Byli v obchodním styku s Kartágem, Řeckem a Foinikií. Vedle iónských se objevily i etruské mince. Náboženství mělo důležité místo v jejich životě významné místo (dokládají zprávy Senecy, Plinia, Livia a dalších Římanů). Božstva se dělila na nebeská (v čele trojice Tinia, Uni a Menrva)a podsvětní (Vetise, někdy zv. Mantus, Mania=Persefoné a Déméter). Atributy a hlavně vlastnosti a charakter bohů upomínají na řecké i pozd. řím. bohy. Výtvarné umění vykazuje orientální a řecké vlivy, ale zároveň obsahuje i originální charakter, čerpaný z místních tradic, jedná se o stavby, nástěnné malby, volnou i reliéfní plastiku, drobné předměty zpracované uměl. řemesly. Nejpůvodnější jsou jejich stavby : zbytky silnic, mostů, opevnění, stoky dokládají samostatný přístup etrus. stavitelů. Nástěnné hrobkové malby jsou větším dílem fresky, náměty čerpají hl. ze života zámožných občanů, z mytologie, řidší jsou krajinářské motivy. Plastiky jsou převážně z terakoty, bronzu a kamene. Nádoby, nákladně zdobené, byly především z bronzu. Krásné šperky jsou často zdobeny granulací a filigránem. (Nádoby i šperky byly dováženy i na naše území). Díla jsou anonymní a datování často nejisté. Římané převzali mj. stavební techniku, toskánský sloup, typ válcovitého náhrobku, tvar sarkofágu, půdorys atriového domu. Toskánská gotika a zvl. renesanční toskánské umění vykazují etruské vlivy. Základní informace podle: Encyklopedie antiky (Praha, 1973).
Pokud by Vám stačily informace v rozsahu podrobného hesla z odborné encyklopedie, doporučujeme tyto 2 publikace:

Encyklopedie antiky. Praha : Academia, 1973, s. 180-184.
Signatury: * 54 F 29722-23 * SF II 11482-84 * SF II 13116-17

Slovník antické kultury. Praha : Svoboda, 1974, s. 195-198
Signatury: 54 D 41171 * 54 F 41455 * SF II 12864-66

Z databáze NKC Národní knihovny
(http://sigma.nkp.cz/F/?func=file&file_name=find-a&local_base=nkc)
vybíráme 6 odborných prací, zabývajících se dějinami Etrurie, vývoje Etrusků a jejich kultury. Shrnují dosavadní znalosti o tématu, které se opírají o soudobé archeologické průzkumy a vědecké bádání.

Barker, Graeme, 1946-
Etruskové / Graeme Barker a Tom Rasmusen ; [z anglického originálu ...
přeložila Jana Pečírková]. -- Vyd. 1.. -- Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 2005. -- 423 s. : il., mapy, plány ; 21 cm
ISBN 80-7106-351-7 (váz.) : Kč 355,00
* Etruskové -- dějiny
Signatury:* 54 H 247251* 54 H 248167* I 437395* SF II 073838

Prayon, Friedhelm, 1941-
Etruskové : dějiny, náboženství, umění / Friedhelm Prayon ; [z německého originálu ... přeložila Monika Kuprová]. -- Vyd. 1.. -- Praha : NS Svoboda, 2002. -- 108 s. : il., mapy ; 19 cm. -- (Vědět a znát)
ISBN 80-205-1029-X (váz.)
Signatury:* 54 K 074074* I 406460* SF III 021207* SF III 021286

Keller, Werner, 1930-
Etruskové / Werner Keller ; Z něm. orig. Denn sie entzündeten das Licht přel. Radislav Hošek ; Doslov: Václav Marek. -- 2. vyd.. -- Praha : Orbis,
1975 (ST 1). -- 386, [4] s. : [32] s. fot. a barev. fot. příl. ; 8°. -- (Stopy, fakta, svědectví)
* Umění výtvarné etruské * Etruskové - dějiny - výklady populární
Signatury:* II 076264* SF II 014473

Bouzek, Jan, 1935-
Etruskové - jiní než všechny ostatní národy / Jan Bouzek. -- Vyd. 1..
-- Praha : Karolinum, 2003. -- 216 s., [24] s. obr. příl. : il., plány ; 23 cm. -- (Acta Universitatis Carolinae. Philosophica et historica.
Monographia, ISSN 0567-8307 ; 161)
ISBN 80-246-0516-3 (brož.)
* Etruskové -- dějiny
Signatury:* 54 F 075671* II 136274* SF II 072675

Bouzek, Jan, 1935-
Svět Etrusků : průvodce výstavou v paláci U hybernů Praha 1989 / sest.
Jan Bouzek ; M. Dufková ; L. Kulichová ; fot. V. Dvořáková, A. Hašler, O.
Hájek ; il. A. Myslivcová ; graf. úprava L. Schindler. -- Praha : Min.
kultury ČSR : Národní muzeum, 1989 (TZ). -- 131 s. : obr., fot. ; 21x22 cm
ISBN (Brož.) : 25 Kčs
* Etruskové - původ, dějiny a kultura - stol. 8. př. nl. - př. n. l. - katalogy výstav
Signatury:* 54 H 139015* II 096321

Burian, Jan, 1929-
Záhadní Etruskové / [Autoři:] Jan Burian, Bohumila Mouchová. -- 2.
vyd.. -- Praha : Mladá fronta, 1974 (Mír 6). -- 271, [3] s. : [64] s. fot.
příl. [16] s. barev. fot. příl. ; 8°. -- (Kolumbus ; Sv. 30)
ISBN (Váz.)
Resumé: Poutavě psaná knížka o Etruscích, kteří patřili mezi nejvyspělejší starověké národy, vychází ze současných znalostí vědy. Vypráví, jak byli Etruskové zapomenuti a znovu objeveni, dotýká se tajemství jejich původu a řeči. Snaží setaké objasnit základy moci i příčiny pádu Etrusků, rekonstruuje etruský život a přibližuje bohatství výtvarného umění. Druhé vydání zachovává původní členění látky a zachycuje nové poznatky, k nimž etruskologie v posledních letech dospěla..
Signatury:* 54 K 040050* I 219151* SF III 004728