etnografia priezvisko DEMCZAK

Text dotazu

Dobrý den zaujímam sa o pôvod, korene priezviska DEMCZAK, vychádzajúc z oblasti bývalého uhorska v okolí Níredháza, dnešné Madarsko, dalej oblast Halič, Slovensko, Polsko, Čechy a Morava
https://library.hungaricana[…]t=s&query=Demczak%20%20

Odpověď

Dobrý den,

obdoba příjmení, které uvádíte, je i v češtině a sice Demčák. Pochází z řeckého osobního jména Démétrios (Demeter = náležící matce země Démétér). Ze stejného jména vychází i další příjmení (Demeš, Demčík, Demiš).

Zdroj: MOLDANOVÁ, Dobrava. Naše příjmení. Praha: Agentura Pankrác, 2004.