Etymologie slova šance

Text dotazu

Prosím o vysvětlení slova ŠANCE a etymologii tohoto slova.

Odpověď

Dobrý den, slovo "šance" má dva významy:
1) naděje na úspěch, vyhlídka
2) dřívější způsob vojenského opevnění v podobě hradeb a zákopů.

Etymologie slova "šance" ve významu naděje pochází z francouzštiny. Konkrétně ze slova chance = naděje, původně šťastný vrh (kostek). Do češtiny se dostalo slovo ze starofrancouzštiny. Původně slovo pochází z latiny, odvozeno bylo od slova cadentia, cadere = padnutí, padnout.

Slovo "šance" ve významu hradba pochází z německého slova Schanze = výraz byl nejspíše užíván pro otep dříví, kterou se opevňovalo, jakýsi proutěný val, koš.

Použitá literatura:
* HOLUB, Josef. Stručný etymologický slovník jazyka českého : Se zvláštním zřetelem k slovům kulturním a cizím. 1. vyd. Praha : SPN, 1967, [v tir. chybně] 1968.

* MACHEK, Václav. Etymologický slovník jazyka českého. Fotoreprint 3. vyd. z roku 1971. Praha : NLN, Nakladatelství Lidové noviny, 1997.

*  Slovník spisovné češtiny pro školu a veřejnost : s Dodatkem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky. 2.vyd., opr. a dopl. Praha : Academia, 1994.

*  Příruční slovník jazyka českého. díl V. V Praze : Státní nakladatelství : Školní nakladatelství : SPN,1948-1951.