Etiketa a pravidla chování na zahájení výstavy

Text dotazu

Prosím o informaci. Jsem pozvána od známého na zahájení výstavy. Platí nějaká pravidla etikety na zahájení výstavy? Jako například přinést nějaký dar vystavujícímu umělci a podobně? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,
vernisáž je slavnostní zahájení výstavy, otevření nové budovy, nové expozice, tedy slavnostní představení nějakého nového díla veřejnosti. Mívá obvykle tři fáze: projevy, prohlídka a raut nebo koktejl. Projevy by měly být krátké, pak následuje prohlídka expozice a bylo by velmi nezdvořilé tuto část programu vynechat a vrhnout se k rautovým stolům. Teprve po prohlídce se všichni sejdou v místnosti, kde je připraven raut, a můžeme se pustit do jídla.V rozhovorech na téma právě zahajované výstavy nebo otevření nové budovy jsme taktní, neměli bychom kazit radost těm, jejichž úsilí je právě korunováno slavnostní vernisáží, a dávat najevo svou nelibost, byť by byla na místě. Křest knihy probíhá podobně; očekává se, že za pozvání na slavnost se odvděčíme tím, že si knihu zakoupíme a necháme si ji od autora podepsat.
Vernisáž uměleckých expozic a křty knih nebo hudebních nosičů bývají spíše "bohémskou" záležitostí, a proto bychom měli přijít v oblečení, pro které se užívá označení smart casual - módní a neformální.
Zdroj: ŠPAČEK, Ladislav. Nová velká kniha etikety. Praha: Mladá fronta, 2008. ISBN 978-80-204-1954-5.