estetická výchova u předškolních dětí

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit, zda existuje literatura, která se přímo zabývá estetickou výchovou u dětí předškolního věku.

Odpověď

Dobrý den,

literaturu k určitému tématu můžete vyhledávat ve volně dostupných katalozích na adrese http://aleph.nkp.cz/F. Zde bychom Vám doporučili zejména následující zdroje:

* Souborný katalog ČR (báze SKC) - zde dohledáte tituly v českých knihovnách; u každého záznamu je navíc informace, která knihovna daný titul vlastní; knihy, které nejsou ve vaší knihovně, můžete dostat zapůjčené z jiné knihovny prostřednictvím meziknihovní výpůjční služby

* Online katalog Národní knihovny ČR (báze NKC) - dokumenty ve fondu NK ČR; s ohledem na právo získávání povinného výtisku by zde měla být evidována většina české produkce

* Články v českých novinách, časopisech a sbornících (báze ANL) - výběrová databáze českých článků od r. 1991

Pro vyhledávání je dobré zadat kombinaci klíčových slov předškolní, děti, výchova, estetika apod. Pro dosažení co největšího počtu výsledků doporučujeme využít zástupný znak *, který umožni vyhledaní slova se stejným kořenem, ale různými příponami; např. po zadání esteti* budou vyhledány tvary estetika, estetický, estetická atd. Počet výsledků se tak zvýší.

Příkladem Vám uvádíme některé z publikací, které se věnují přímo estetické výchově, vyhledané v Souborném katalogu ČR:

* ZEMANOVÁ, Martina, ed. Děti - škol(k)a - umění: sborník z konference 21.10.2010 [CD-ROM]. Vyd. 1. V Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 2011. Sborníky. Požadavky na systém: Adobe Acrobat Reader, prohlížeč obrázků (jpg). ISBN 978-80-7414-339-7.

* O estetické výchově nejmenších. Vyd. 2. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1974. 138 s. Na pomoc učitelům a vychovatelům.

* BERDYCHOVÁ, Jana. Estetika ve výchově dítěte. Informatorium, 2005, 12(1), s. 8. ISSN 1210-7506.

Resumé: Estetická výchova v předškolním věku jako nástroj všestranného rozvoje osobnosti dítěte. Vytváření vztahu ke kráse. Rozvoj pohybu a estetické prožitky, platné principy. Oblasti estetické výchovy, ve kterých jsou nutná zlepšení.

* Umění otvírá duši dítěte. Evropský seminář OMEP v Praze. Informatorium 3-8, 1997, 4(5), s. 4-7. ISSN 1210-7506.

Klíčová slova: vzdělávání učitelů * učitelka * mateřská škola * předškolní dítě * předškolní výchova * umění * estetická výchova * semináře * OMEP

* KOHÁKOVÁ, Lenka. Estetická výchova a rozvoj tvořivosti: Závěrečná zpráva orientačního výzkumu. Praha: Ústav pro výzkum kultury, 1987. 53 s.

Klíčová slova: tvořivost - rozvoj - výchova estetická - děti věku předškolního

* ZALEWSKA-PAWLAK, Mirosława. Wychowanie estetyczne dziecka w wieku przedszkolnym: Geneza i rozwój problematyki w polskiej teorii pedagogicznej. 1. wyd. Łódź: Wydaw. Uniw. Łódzkiego, 1988. 154 s. Acta Universitatis Lodziensis. Folia Paedagogica et Psychologica; Zesz. 20.

Klíčová slova: Výchova estetická - děti - věk předškolní - příručky

Informace byste mohla najít také v obecně zaměřených publikacích o výchově dětí, dětech předškolního věku apod. Ukázkou uvádíme knihu obecně o pedagogice, kde je však kapitola věnující se přímo estetické a umělecké výchově:

* KALNICKÝ, Juraj. Základy pedagogiky I. Vyd. 1. Opava: Slezská univerzita v Opavě, Fakulta veřejných politik, Ústav pedagogických a psychologických věd, 2009. 117 s. ISBN 978-80-7248-543-7.

Obsah: http://toc.nkp.cz/NKC/201002/contents/nkc20092025263_1.pdf

Příklad článků vyhledaných v bázi ANL:

* KOTRBOVÁ, Jarmila. Dětství sluší hravost. Noviny, 1992, 1(89), s. 13.

Klíčová slova: děti * předškolní věk * estetická výchova * hudebně pohybová výchova

* HAZUKOVÁ, Helena. Výtvarná výchova. Informatorium 3-8, 1995-1996, 3(6), s. 10-11. ISSN 1210-7506.

Resumé: Výtvarná výchova jako složka všeobecného vzdělání a speciální prostředek komplexní estetické výchovy. Rozvoj tvořivosti ve výtvarné výchově. Dětský výtvarný projev a jeho analogie s uměleckou tvorbou. Dětská tvorba je současně poznání, hodnocení a přetváření skutečnosti

Dále Vám doporučujeme využít služeb a zdrojů Národní pedagogické knihovny Komenského (http://npmk.cz/knihovna). Tato knihovna se specializuje na dětskou literaturu (pro děti i o dětech), výchovu, učitelství a související témata. Z jejich katalogu vybíráme:

* Nagyová, Klaudia. Hudobno - estetická výchova vo vekovej postupnosti. Pedagogická revue : časopis pre otázky pedagogickej teórie, praxe a psychológie Roč. 57, č. 2 (2005), s. 101-112.

* Berdychová, Jana. Estetika ve výchově dítěte. Informatorium : Časopis pro výchovu dětí od 3-8 let v mateřských školách a školních družinách Roč. 12, č. 1 (2005), s. 8.

Pokud byste uvítala také cizojazyčné články z odborných periodik, vyzkoušejte volně dostupnou databázi ERIC (http://eric.ed.gov/). Databáze ERIC (The Education Resources Information Center) se zaměřuje na shromažďování různých druhů dokumentů vztahujících se k výchově a vzdělávání.