Eskymáci, pohřební zvyklosti

Text dotazu

Dobrý den, potřebovala bych zjistit něco o pohřebních zvyklostech Eskymáků. Nikde jsem nic nemohla najít.

Odpověď

Pohřební zvyklosti Eskymáků se v jednotlivých oblastech liší. Východní Eskymáci ukládali těla a rituální pohřební předměty na vybraná místa a zakryli je kameny (pokud to bylo možné), nebo je nechávali pouze ležet na sněhu. U některých kmenů žijících v severozápadní části Aljašky je doloženo pohřbívání do země, u jiných bylo zvykem ukládat mrtvé ve skrčené poloze do dřevěných rakví (i s jejich předměty) a ty pak vystavit na, pro tento účel zbudovaná, lešení.
U jihozápadních kmenů bylo zvykem pohřbívat do země nebo na lešení na pohřebiště, která byla vyzdobena množstvím dřevěných soch detailně zobrazujících předměty uložené v hrobech a osobní majetek zemřelého.
Asijští Eskymáci vyjímali mrtvým před pohřbem vnitřnosti a některé skupiny Eskymáků z Aleutských ostrovů mrtvé mumifikovali a ukládali do jam.

Pokud máte zájem získat bližší informace o pohřebních zvyklostech Eskymáků, doporučovali bychom Vám zejména tyto publikace:
BURCH, Ernest S. The Eskimos. 1. vyd. Norman, London: University of Oklahoma Press, 1988. 127 s. ISBN 0-8061-2126-2.
- z této knihy jsme také čerpali výše uvedené informace.

DAY, Stacey B. Tuluak and Amaulik: dialogues on Death and Mourning with the Inuit Eskimo of Point Barrow and Wainwright, Alaska, Minneapolis: University of Minnesota, 1973. 174 s. ISBN 0-912922-07-09.

Život Eskymáků Vám mohou také přiblížit pubikace:
FRISON-ROCHE, Roger. Kočovníci z Arktidy: ze života kanadských Indiánů a Eskymáků. Praha: Olympia, 1972. 283 s.

GABUS, Jean. Iglu: ze života eskymáckého kmene. 1. vyd. Praha: Orbis, 1947. 09 s.

BULIARD, Roger. Inuk znamená člověk: desete let misionářem mezi Eskymáky. 1. vyd. Kostelní Vydří: Karmelitánské nakladatelství, 2005. 172 s. ISBN 80-7192-685-X.