erb

Text dotazu

Dobrý den, doplňuji rodokmen našeho předka Františka Adolfa Šuberta, který byl ředitelem Národního divadla a zajímalo by mě, zda měl rodinný erb.

Odpověď

Dobrý den,

František Adolf Šubert pocházel z chudších poměrů. Jeho otec byl původně sedlář v Dobrušce (následně šenkýř a později zaměstnanec v dobrušském skladu tabáku). Držitelem šlechtického erbu tedy rodina Šubrtů nebyla.

Sám  František Adolf Šubert se ovšem hodně zajímal o genealogii svého rodu. Obsáhlý rodopisný materiál, který první ředitel Národního divadla vypracoval, se nachází dle níže uvedeného zdroje v jeho pozůstalosti. Není tedy vyloučeno, že si sám nějaký rodinný erb vytvořil či nechal vytvořit. Nám dostupná literatura o něm ovšem nehovoří.

Výtah ze svého rodopisného bádání vydal  F.A. Šubert jako soukromý tisk pod názvem Vývod rodu Šubrtů a Vobořilů ve východních Čechách s nejbližším příbuzenstvem, Praha,  1891. Do fondu Národní knihovny ČR se ovšem tento spis bohužel nedostal.

Šubertův vztah k šlechtictví se v průběhu jeho života proměňoval. O této otázce hovoří kniha "Dramatik František Adolf Šubert" následovně:

"Závažný dobový ohlas shledáváme v názoru na šlechtictví. V něm Šubert prošel zvláštním vývojem. V jeho studentských verších zhruba z let 1865 - 1866 jsme našli báseň Šlechtictví, vyjadřující hrdý demokratický despekt k aristokracii (...). Avšak později se autorův názor na šlechtictví hodně změnil. Jeho prvotiny, a to jak dramatické (Bech, Horymír), tak epicko-básnické (Mílina jilma), zabývají se skoro vesměs šlechtickými hrdiny, kteří ovládají další Šubrtovu dramatickou a částečně i prozaickou produkci na historické náměty (Král Jiří z Poděbrad, Petr Vok Rožmberk, Václav III.), než posléze pronikne opět z historického příšeří do popředí lidový moment (Probuzenci,  Jan Výrava), ač stále ještě tak, aby se šlechtě neublížilo jako společenskému stavu. Nepřispěl-li k tomu původ po matce z rodiny panských zaměstnanců, co ke šlechtě vzhlíželi jako ke svým chlebodárcům, pak zajisté hrál roli program staročeské strany, který se zřejmě projevil v obou dramatech lidových. Praktikus je první Šubrtovo městské drama, kde o problém šlechtictví vůbec nezavadil, i když právě v čase, jejž líčí, byly styky staročeských politiků, zvláště Riegra, s konzervativní aristokracií velmi aktuální."

(VESELÝ, Antonín a KUČERA, Martin, ed. Dramatik František Adolf Šubert. Vydání první. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2015. str. 226 - 227.

Pozůstalost Františka Adolfa Šubrta by měla být uložena v Památníku národního písemnictví:

Šubert František Adolf (1849 - 1915)

Název fondu (sbírky):Šubert František Adolf Uloženo v archivu: Literární archiv Památníku národního písemnictví Místo vzniku fondu (sbírky):

Časový rozsah: 1849-1915

Metráž:0 bm zpracováno (z toho 0 bm inventarizováno), 11,6 bm nezpracováno

Přístupnost: Archivní soubor není přístupný pro nahlížení Původce fondu(sbírky): ŠUBERT František Adolf 1849 - 1915; ředitel Národního divadla v Praze, dramatik, spisovatel.

Tematický popis: 1. Korespondence a) přijatá (K. Adámek, P. Albieri, J. Borecký, A. Bráf, S. Čech, A. Černý, M. Červinková-Riegrová, B. Kočí, K. Mattuš, K. Pippich, J. Růžička, O. Sklenářová-Malá, J. V. Sládek, B. Viková-Kunětická, J. Vrchlický, Z. Winter); b) odeslaná; c) cizí. 2. Rukopisy a) vlastní (Dějiny Národního divadla, materiály k národopisné výstavě r.1895); b) cizí (fragment archivu Národního divadla, písemnosti organizačního výboru národopisné výstavy). 3. Tisky a výstřižky. 4. Fotografie.

Materiál je  popsán jako nezpracovaný, zkuste se ovšem na Literární Archiv Památníku Národního písemnictví obrátit, zda by Vám případnou část s rodopisem (pokud je součástí archivu) nezpřístupnili.

Použitá a doporučená literatura k Františku Adolfu Šubrtovi:

* VESELÝ, Antonín a KUČERA, Martin, ed. Dramatik František Adolf Šubert. Vydání první. Praha: Univerzita Karlova v Praze, nakladatelství Karolinum, 2015. 337 stran. ISBN 978-80-246-3074-8. (kniha je částečně dostupná přes Google Books: https://books.google.cz/books?id=cRGjCgAAQBAJ&lpg=PA1&hl=cs&pg=PA1#v=onepage&q&f=false

* NEBESKÁ, Lenka. František Adolf Šubert (1849 - 1915), první ředitel Národního divadla v praze, a jeho rod. Genealogické a heraldlické listy. 2015, r. 35, č. 3, s. 2 - 16.

* MÜLLER, Vladimír. F.A. Šubert. 1. vyd. Praha: Orbis, 1949. 35, [2] s. Kdo je; Sv. 129.

* ŠUBERT, František Adolf. Moje vzpomínky. V Praze: Unie, 1902. 192 s., [9] l. obr. příl. Z uplynulých dob; sv. 1.