epesní

Text dotazu

Co přesně znamená slovo \"efesní\" ?

Odpověď

Slovo /"efesni"/ je zrejme spatny zapis slowa /"epesni"/ (zridka se vyzkytuje take ve tvaru /"epesny"/), ktere znamena "vyborny, skvely, znamenity, prvotridni". Casto je pouzivano i ve smyslu "luxusni, exlusivni" (svedci o tom i vyklad tohoto slova, ktery poskytli uzivatele on-line slovniku cizich slov ABZ.cz - http://64.233.183.104/search?q=cache:m0xSQGbOUB0J:slovnik-cizich-slov.abz.cz/web.php/slovo/epesni+%22epesn%C3%AD%22&hl=cs&ct=clnk&cd=1 )

Slovo vzniklo z utvaru /"epes rades"/, hovorove pouzivaneho v cestine v obdobi asi 1900-1910, prave ve smyslu "vyborny, dokonaly". Ten ma svuj puvod v nemeckem vyrazu /"etwas rares"/ (v argotu: /"ebbes rares"/) - "neco vzacneho".

Zdroje:

Hugo, J. a kol. (Eds.): Slovnik nespisovne cestiny. Argot, slangy a obecna mluva od nejstarsich dob po soucasnost: historie a puvod slov. Praha: Maxdorff, 2006

Ourednik, P.: Smirbuch jazyka ceskeho. Slovnik nekonvencni cestiny 1945-1989. Praha; Litomysl: Paseka, 2005

Machek, V.: Etymologicky slovnik jazyka ceskeho. Praha: Nakladatelstvi Lidove noviny, 1997

ABZ.cz: slovnik cizich slov - http://slovnik-cizich-slov.abz.cz