Eolické písky

Text dotazu

Co se dělo v Africe v období,kdy se v České
republice rofmaly eolitické vátě písky

Odpověď

Dobrý den,

nevíme, zda jsme Váš dotaz správně pochopili a zda jej tudíž dokážeme uspokojivě zodpovědět.

Váté neboli eolické (transport probíhá větrem) písky v Čechách náležejí svým stářím do nejmladšího pleistocénu (starší čtvrtohory/kvartér) nebo do rozhraní pleistocénu a holocénu (mladší čtvrtohory/kvartér).
Domníváme se, že čtvrtohory probíhaly z hlediska geologie ve všech oblastech velmi podobným způsobem.
Začátek pleistocénu se vyznačuje celosvětovým ochlazením, po němž následovalo střídání dob ledových (glaciálů) s teplejšími dobami meziledovými (interglaciály); v tropických oblastech jim odpovídají pluvialy (deštivá období) a sušší interpluviály. Značné ochlazení zemského povrchu se projevilo vývojem velmi rozsáhlých a mocných ledovcových pokryvů a vznikem uloženin (ledovcové, říční, jezerní, větrné atd.) přímo nebo nepřímo závislých na tomto zalednění. Na obou polokoulích se rozkládaly obrovské pevninské ledovce. Stopy čtvrtohorních ledovců byly zjištěny také v rovníkovém pásmu, např. na Kilimandžáru ve střední Africe.
Podobně jako v Čechách se zřejmě činností větru formovaly váté písky i v Africe. Váté písky se liší hrubší zrnitostí a úložnými poměry, většinou se jedná o přesypy (duny). Pro získání bližších informací můžete použít níže uvedené zdroje, nejvíce údajů k vátým pískům obsahují prameny č. 3 a 5.

Použité zdroje:
1) PŘIBYL, Václav. Geomorfologie navátých písků v Čechách. Praha: Academia, nakladatelství Čsl. akademie věd, 1972. 70 s.
2) KETTNER, Radim. Historická geologie VI. Čtvrtohory. Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1953. 151 s.
3) ZEMAN, Antnonín; DEMEK, Jaromír. Kvartér: geologie a geomorfologie.
Praha: Státní pedagogické nakladatelství, 1984. 192 s.
4) http://www.geology.cz/aplikace/encyklopedie/term.pl?kvarter
5) http://fzp.ujep.cz/~Pokornyr/01_Materialy/1GEO/Prednasky/GEO_MO_08.pdf
6) http://www.zemepis.com/geoafriky.php

S odbornými dotazy je vhodnější obracet se na odborné knihovny či instituce, pro oblast geologie Vám můžeme doporučit službu Zeptejte se geologa (http://www.geology.cz/extranet/zeptejte-se-geologa), kterou provozuje Česká geologická služba.