encyklopedie Diderot

Text dotazu

Vážení, rád bych se dozvěděl, jaký bude osud dalších dílů Velké všeobecné encyklopedie Diderot? Vyšly zatím jen 4 díly, než nakadatelství zkrachovalo. Tuto encyklopedii považuji za výbornou a je škoda, že její další vydávání zůstalo stát. Děkuji za zodpovězení.

Odpověď

Vážený pane, deník Dnes - Mladá fronta uveřejnil dne 2. 10. 2003 článek Aleny Melichové (ve spolupráci s Josefem Chuchmou), kde jsou stručně vylíčenyí aktivity pana Jiřího Matějky (resp. jeho manželky) v oblasti vydávání všeobecných encyklopedií na přelomu tisíciletí.
Pokud jde o perspektivy dokončení vydání tohoto díla, je tu vysloven názor spíše skeptický, neboť o vlastnictví databází zpracovaných hesel se vedou soudní spory mezi správcem konkursní podstaty a firmami, jež se přihlásily k jejich údajnému vlastnictví; to vše s dovětkem, že zpracovaná hesla stárnou...