emigranti do Kanady

Text dotazu

Dobrý den,
je možné zjistit jména českých/československých emigrantů do Kanady,kteří se návratili do ČR? Existuje k tomuto tématu relevantní literatura?
Předem děkuji

Odpověď

Dobrý den,

IOM = Mezinárodní organizace pro migraci - http://www.iom.cz/o-nas - je mezivládní organizace, která vznikla v roce 1951. IOM se řídí principem, že humánní a řízená migrace přináší užitek jak migrantům, tak i společnosti.

Požadované údaje o emigrantech byste možná získala zde, anebo na Ministerstvu vnitra ČR, http://www.mvcr.cz/clanek/migrace-novy-clanek-890951.aspx?q=Y2hudW09MTE%3D, případně na Policii ČR, http://www.policie.cz/sluzba-cizinecke-policie.aspx.

Pokud jde o literaturu týkající se tohoto tématu, příklady záznamů jsme čerpali z báze NKC Národní knihovny , http://www.nkp.cz.

Č.záznamu: 001240488]

Češi v cizině - emigrace a návrat do vlasti / Jaroslav Vaculík. -- 1. vyd.. -- Brno : Masarykova univerzita, 2002. -- 73 s. ; 21 cm

[Č.záznamu: 001178200]

Návraty české šlechty / Vladimír Votýpka. -- Vyd. 2.. -- Praha ; Litomyšl : Paseka, 2002. -- 423 s. : il., portréty, faksim. ; 22 cm¨¨

[Č.záznamu: 001859654]

Emigrace : sborník historických prací Centra pro československá exilová studia II / k vydání připravili Karel Konečný a Tomáš Motlíček. -- 1. vyd.. -- Olomouc : Univerzita Palackého v Olomouci, 2008. -- 101 s. ; 21 cm

[Č.záznamu: 001033682]

Emigrace a exil jako způsob života : II. sympozium o českém vystěhovalectví, exulantství a vztazích zahraničních Čechů k domovu : konference zahraničních Čechů [Praha 2. října 2000] / Stanislav Brouček, Karel Hrubý, Antonín Měšťan, editoři. -- Vyd. 1.. -- V Praze : Karolinum ve spolupráci s Etnologickým ústavem AV ČR, 2001. -- 193 s. ; 25 cm

[Č.záznamu: 001283989]

Etapy českého vystěhovalectví / Stanislav Brouček. -- Praha : Etnologický ústav Akademie věd České republiky, 2003. -- 6 s. : mapy ; 3

Č.záznamu: 001253932]

It all started with Prince Rupert : the story of Czechs and Slovaks in Canada / Josef Čermák ; [edited by Irena Voštová]. -- 1st print.. -- Luhačovice : Atelier IM, 2003. -- 365 s., [16] s. barev. obr. příl. : il., portréty ; 21 cm

Č.záznamu: 000738094]

The making of the mosaic : a history of Canadian immigration policy / Ninette Kelley and Michael Trebilcock. -- Toronto : University of Toronto Press, c1998. -- viii, 621 s. ; 24 cm

[Č.záznamu: 001415878]

Slovaks in Canada through their own eyes = Slováci v Kanade svojimi očami / Ondrej Miháľ. -- Toronto : Slovak Canadian Cultural and Heritage Centre, 2003. -- 280 s. : fot. ; 27 cm

[Č.záznamu: 001032805]

Historie emigrace z českých zemí : sborník referátů ze semináře, který se konal při příležitosti Setkání krajanů v Mladé Boleslavi 22.-25.6.2000 / [uspořádalo Okresní muzeum v Mladé Boleslavi]. -- 1. vyd.. -- Mladá Boleslav : Okresní muzeum, 2001. -- 176 s. : il. ; 21 cm

[Č.záznamu: 001198783]

Reemigranti a sociálně sdílené hodnoty : prolegomena k sociologickému studiu českých emigračních procesů 20. století se zvláštním zřetelem k západní reemigraci 90. let / Zdeněk R. Nešpor. -- 1. vyd.. -- Praha : Sociologický ústav Akademie věd České republiky, 2002. -- 95 s. ; 29 cm