Emigrace do USA v 19. století

Text dotazu

Dobrý den,

prosím Vás, sháním ke své seminární práci informace o emigraci Čechů do
Ameriky v 19. století. Tento problém se objevuje v knize "Jindřich aneb: Na
božím požehnání všecko záleží" od Jakuba Dragoniho Křenovského, kterou
rozebírám. Potřebovala bych zjistit, kdo (nejlépe z českých spisovatelů) tam
odešel a z jakých důvodů. Nemohli byste mi prosím doporučit k tématu nějakou
literaturu, popřípadě poradit, kde bych mohla najít vyjádření tehdejších
spisovatelů k tomuto problému?
Děkuji

Odpověď

Dobrý den,

čerpat byste mohla z ČAPEK, Tomáš. Návštěvníci z Čech a Moravy v Americe v letech 1848 - 1939. Příspěvek k dějinám amerických Čechů. Chicago: 1940. Signatura NK ČR 54 X 145 (xerokopie).

Některá jména je možno získat z následujícího textu, viz odkaz níže http://cesivamerice.sweb.cz/01_diplomka_titulni_str.htm

http://cesivamerice.sweb.cz/05_diplomka_do1848.htm .

Zajímavá by pro Vás mohla být i, bohužel v NK ČR ztracená, přednáška:

Počátky české emigrace do zemí Latinské a Severní Ameriky : přednáška na Karlově univerzitě dne 25.5.1999 / Miloslav Rechcígl Brno : Miroslav Nehyba, 1999 ISBN 80-902645-3-0 (brož.)

Tento text (týká se sice 16.-18. století, v použité literatuře by ale mohl být odkaz i na dobu pozdější) mají ve svých fondech i jiné knihovny v ČR, viz Souborný katalog (baze SKC na www.nkp.cz ).

Z dalších zdrojů, které jsme našli pomocí kombinací klíčových slov v elektronickém katalogu Národní knihovny ČR (baze NKC na www.nkp.cz ):

ŠTĚRBA, F.C. Češi a Slováci v Latinské Americe. Olomouc: Univerzita Palackého, 2008. ISBN 978-80-244-2080-6. Sigantura NK ČR 54 H 290920

DUBOVICKÝ, Ivan, KRAFT, David, SECKÁ, Milena. Téma: Češi v Americe. České vystěhovalectví do Ameriky a česko-americké vztahy v průběhu pěti staletí. Praha: Communication Humana, 2003. ISBN 80-86239-05-5. Signatura NK ČR 54 D 159359

DUBOVICKÝ, Ivan. Češi v Americe. České vystěhovalectví do Ameriky a česko-americké vztahy v průběhu pěti staletí. Praha: Communication Humana, 2003. ISBN 80-86239-04-7. Signatura NK ČR 54 D 159360

BENEŠ, Vojta. Revoluční hnutí v severní Americe. Pátá přednáška cyklu "Československá revoluce" proslovena dne 26. března 1923. Signatura NK ČR 54 K 35246

POLIŠENSKÝ, Josef. Úvod do studia dějin vystěhovalectví do Ameriky. I. Obecné problémy dějin českého vystěhovalectví do Ameriky 1848-1914. Praha: Univerzita Karlova, 1992. ISBN 80-7066-670-6. Signatura NK ČR 54 H 185966.

POLIŠENSKÝ, Josef. Úvod do studia dějin vystěhovalectví do Ameriky. II. Češi a Amerika. Praha: Karolinum, 1996. ISBN 80-7184-147-1 Signatura NK ČR 54 H 166396

KYBAL, Vlastimil. Po československých stopách v Latinské Americe. Olomouc: Univerzita Palackého, 2003. ISBN 80-244-0507-5. Signatura NK ČR 54 H 239387

HUDSON, Estelle. Czech pioneers of the Southwest. Dallas: South-West press, 1934. Signatura NK ČR 64 C 24.