Emanuel a Karel Purkyně

Text dotazu

Dobrý den, rád bych věděl, kdy, kde a s kým se oženili synové Jana Evangelisty Purkyně Emanuel a Karel.

Odpověď

Ke sňatku Karla Purkyně s Marií Wiedmannovou, přítelkyní Karla Purkyně z mládí: knihy naznačují, že se svatba konala v roce 1860.

V knize "Život tří generací" Růženy Pokorné - Purkyňové se nám podařilo dohledat krátkou zmínku o ženě Emanuela Purkyně. Je zde psáno: "Zatím Emanuel se chtěl skutečně oženit s Emílií Braunovou. Otec nesouhlasí, synovi jsou 24 roky, nevěstě též. Přeje si, aby své velké vlohy pro vědy přírodní pěstoval bezstarostně a nerušeně. Teprve na stálé naléhání konečně svoluje a mladý Emanuel přivádí do otcovy domácnosti vládkyni rodinného krbu." ( Pokorná-Purkyňová, Růžena. Život tří generací : vzpomínky na velké Purkyně : listy a články Karla Purkyně. 1.vyd. V Praze : Výtvarný odbor Umělecké besedy, 1944. s.69 ) Emanuel Purkyně se narodil v roce 1831. V době svatby s Emilií mu bylo 24 let, tudíž k svatbě došlo s největší pravděpodobností v roce 1855. Již v roce 1856 se jim narodil syn Otakar, který ovšem do roka zemřel. Později měli dceru Julii.

Životní osudy rodiny Purkyňů si můžete přečíst v podání vyprávění Růženy Pokorné - Purkyňové v knize Život tří generací (viz výše).

Další zdroje:

VOLAVKA, Vojtěch. Karel Purkyně : [obr. monografie]. 1. vyd. Praha : SNKLU, 1962

PURKYNĚ, Karel. Karel Purkyně V Praze : S.V.U. Mánes-Melantrich, 1942