Eliášův oheň

Text dotazu

Proč je Eliášův oheň (fyzikální jev před bouřkou...) pojmenován po proroku Eliášovi?

Odpověď

Zmíněný jev, jinak také Eliášovo světlo, se nazývá podle proroka Eliáše, který byl vzat na nebe v ohnivém voze. Z toho, jak je tato starozákonní pověst vylíčena (Druhá kniha Královská, kap. 2), se přeneslo označení na atmosférický jev, při němž se ve vzduchu objevují ohnivé plameny.