elektronický zdroj

Text dotazu

Dobrý deň, chcela by som vedieť, že keď mi našlo vo
vašej databáze materiály ale sú uvedené ako elektronický zdroj, ako sa k nim
dostanem. Ide o to, že som zo Slovenska a nechodím do ČR ani na žiadnu
vysokú školu, takže či mám nejaké možnosti v tomto smere.Ďakujem

Odpověď

Dobrý den,

online katalog - báze NKC obsahuje elektronické zdroje licencované a volné (na základě DOAI či jiné OA iniciativy). Z toho vyplývají dva přístupy, licencované zdroje jsou určeny jen pro registrované uživatele, volné zdroje pro kohokoliv (u těchto zdrojů nemusí být dostupný nejnovější rok, v některých případech i několik posledních let).

Informace o registraci jsou uvedeny na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?nazev=Knihovni_rad&submenu2=117 , využívání jednotlivých licenčních zdrojů se řídí licenčními podmínkami k jednotlivým zdrojům (podmínkou je vždy registrace, většinou společně se vztahem k nějaké instituci v ČR), seznam zdrojů je k dispozici na http://www.nkp.cz/pages/page.php3?page=sluz_infozdr.php3 . Licencované zdroje jsou obecně vyjmuty z meziknihovních služeb, pokud jsou v licenčních smlouvách povoleny, tak pouze v papírové verzi pro registrované uživatele dalších českých knihoven (nikoliv tedy pro mezinárodní meziknihovní služby).

Doporučujeme Vám využít přístupy k e-zdrojům ve slovenských knihovnách, pokud víme, slovenské knihovny (Národná knižnica v Martině, Univerzitná knižnica v Bratislavě a další odborné knihovny) nabízejí přibližně stejnou nabídku licencovaných e-časopisů, aktuální informace o přístupu k e-knihám však nemáme.