elektronické štítky v expozicích (RFID)

Text dotazu

Byl jsem upozorněn, že NK připravuje nějaký projekt na zapojení elektronických štítků komunikujících pomocí infračervených portů např. s mobilními telefony. Jejich využití lze nalézt např. v expozicích. Je tato informace správná? Mohl bych dostat kontant na zodpovědnou osobu?

Odpověď

Dobrý den, eektronické štítky (RFID Radio Frequency Identification) se v NK plánují výhledově pro novou budovu NK. Momentálně ale nejsou rozpracované žádné konkrétní projekty.
K věci zaznělo několik příspěvků na konferenci Knihovny současnosti 2005 v Seči, které by vás mohly zajímat. Ve sborníku z konference najdete tyto texty:

RFID a možnosti jeho využitia v knižniciach / Nadežda Andrejčíková In: In: Knihovny současnosti 2005 Brno : Sdružení knihoven ČR, 2005 80-86249-30-1 166-177 2005

Knihovna jako hypermarket / Barbora Drobíková; Radek Holý In: In: Knihovny současnosti 2005. -- Brno : Sdružení knihoven ČR, 2005. -- ISBN 80-86249-30-1

Aktuálnější je projekt RFID pro Národní tecnnickou knihovnu. Informace v čísle Ikara z února 2006:
http://www.ikaros.cz/Clanek.asp?ID=200601017.