Elektronické prostředky a elektronické zdroje

Text dotazu

Chtěla bych vás poprosit o výklad pojmu elektronické prostředky v knihovnách. A jaký je rozdíl mezi elektronickými prostředky a elektronickými zdroji.

Odpověď

Elektronické prostředky - zejména síť elektronických komunikací, elektronická komunikační zařízení, koncová telekomunikační zařízení a elektronická pošta

Elektronické zdroje - informační zdroje, které jsou uchovávány v el. podobě a jsou dostupné v prostředí počítačových sítí nebo prostřednictvím jiných technologií distribuce digitálních dat (např. na CD ROM). V bibliografickém popisu el. zdrojů se používá tohoto termínu pro obecné označení druhu dokumentu. Jsou to dokumenty určené pro práci s počítačem, včetně jeho periferních jednotek. Mohou být přístupny lokálně (např. popisuje se hmotný nosič - disketa, CDROM) nebo dálkově (tzn. uživatel nemanipuluje s žádným hmotným nosičem, zdroj je obvykle přístupný v digitální síti, nejčastěji Internet).