elektronické knihy v Čechách

Text dotazu

Dobrý den, pracují na diplomové práci srovnání nabídky elektronických knih v českých a chorvatských knihkupectvích. Vyhledávala jsem katalogy v Brně a zatím jsem nemohla najít žádný odkaz na něco, v čem je shrnut začátek a vývoj
vydavatelství českých elektronických knih. To znamená, začátek audio knih a učebnic cizích jazyků na gramofonních deskách, audio kasetách, disketách a potom i cédéčkách, kdo a kdy je začal vydávát a v jakém oboru (krásná literatura, pohádky pro děti, učebnice jazyků...). Existuje nějaká kniha nebo práce, dostupná v Brně, ve které bych takový historický přehled mohla najít? Mohli byste mě odkázat na nějaká vydavatelství nebo mi možná napsát nějaký krátký přehled? Děkují moc a zdravím z Chorvatska!

Odpověď

Dobrý den, domníváme se, že k Vámi uvedenému tématu (vývoj elektronických knih na našem území) nebude nejspíše k dispozici shrnující článek / kniha. K tématu elektronických knih, elektronického publikování, zvukových knihy atd. nějaké články nebo kapitoly v knihách jsou, je nutné je prostudovat a vybrat relevantní části. Naše oddělení nemůže zpracovávat přehled či jiným způsobem zpracovávat podklady pro Vaši práci, toto není cílem služby Ptejte se knihovny  - více o službě na http://www.ptejteseknihovny.cz

Zdroje NK ČR jsou volně dostupné na webu - http://sigma.nkp.cz/F/, doporučujeme především článkovou bázi ANL (články od roku 1991-), kde po zadání výše uvedených hesel (samostatně) byly vyhledány i následující záznamy:

Když knihy mluví / Josef Rauvolf. --  3 il.
In: Instinkt. -- ISSN 1213-774X. -- Roč. 7, č. 20 (20080515) s. 64
 
Audiokniha : médium mezi literaturou a rozhlasem / Petr Pavlovský
In: Tvar. -- ISSN 0862-657X. -- Roč. 20, č. 8 (20090416), s. 10
 
Knihovnička jménem VIEWMaster / Připr. Petr Matoušek ; Přisp. Ivana Gorgolová. --  3 obr
In: Nové knihy 0322-922X Roč. 36, č. 36 (19960925), s. 6 36:36 19960925 Klíčová slova: knihy elektronické knihy prohlížeče informace multimediální slovníky elektronické informační databáze vývoj využití nakladatelské přístupy Česko stol. 20., léta 90.
 
V bázi NKC doporučujeme především vyhledávat pomocí slov z obsahu (Údaj pro vyhledávání).
Báze NKC nabízí i vyhledávání v multimediálních sbírkách NK ČR (druh
dokumentu: Zvukové záznamy, Videozáznamy), ovšem kombinací např. s rokem vydání / předmětem atd. získáte pouze přehled dokumentů a podklady pro další práci, případně analýzu. Záznamy ze všech bází NK ČR lze ukládat na PC nebo si posílat na e-mail.

Stejně jako NKČR má právo povinného výtisku i Moravská zemská knihovna v Brně - http://www.mzk.cz , takže všechny dokumenty nalezené v našich bázích by zde měly být také k dispozici.
Osobně se domnívám, že počátky zvukových dokumentů u nás jsou především spjaty s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé K.E. Macana http://www.ktn.cz

Dále doporučujeme volný internet, především Google Scholar, zadáním hesla elektronické knihy byly nalezeny i následující odkazy:
ČERNÝ, Michal. ELEKTRONICKÉ PUBLIKACE V ELEKTRONICKÉM VĚKU.
http://publib.upol.cz/~obd/fulltext/Iuridica2/Iuridica2_05.pdf

Slezská univerzita v Opavě
Kniha 21. století (dostupné i v tištěné podobě) http://www.fpf.slu.cz/ustavy/ustav-bohemistiky-a-knihovnictvi/veda/k21/sborniky-k21/kniha-v-21-stoleti-rok-2005.pdf#page=9
str. 9. RUSNÁK, Juraj. Kniha a elektronické médiá v informačnej společnosti.

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

--

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

18.06.2009 11:09

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 10 + 4?

Hledání v archivu