Ekologie jako téma knihy

Text dotazu

Dobrý den,

chtěla bych se Vás zeptat, jestli existují publikace zabývající se tematizováním ekologie v české literatuře, které by popisovaly vývoj ekoliteratury (Ecoliterature) u nás? Popřípadě ekoliteraury obecně? Nebo o novém žánru cli-fi (climate-fiction)? Navazuji na podobný dotaz https://www.ptejteseknihovny.cz/[…]/ceska-literatura-a-ekologie.

Děkuji za zodpovězení dotazu.

Odpověď

Dobrý den,

ekologie je v rámci veřejné debaty v Čechách specifické téma. Tomu odpovídá také literární produkce. Mezi českými autory toto téma není reflektováno samostatnou monografií většího rozsahu s výjimkou několika autorů převážně z řad přírodovědců, kteří se tématu věnují soustavně (např. Václav Cílek). Tyto práce nicméně nejsou shrnutím vývoje ekoliteratury ani žánru cli-fi.

Zajímavý příspěvek k diskuzi přináší Zdeněk Stazsek publikující pro periodika Host, H7O, A2.

Dílčí příspěvky k diskuzi v rámci jiných témat např.:

BAKONYI SELINGEROVÁ, Ludmila. Děti a ekologie. Impulsy [online]. 2020, 6(5). ISSN 2336-727X
TOMÁNEK, Martin. Environmentální komiksy. Lógr. 2020, 10(35), 58-66. ISSN 1804-6835
KOŽUŠNÍKOVÁ, Petra. Bella ciao, zelená revoluce, klastry a monarchie. Tvar. 2019, 30(11), 12. ISSN 0862-657X.
LUKAVEC, Jan. O usměrňování literatury a hlubinné ekologii. ILiteratura [online]. 2013. ISSN 1214-309X.

Použité zdroje

A nyní apokalyptický realismus. Host, 2020, 36(3), s. [5]. ISSN 1211-9938. Dostupné také z: https://casopishost.cz/[…]/f5aoh3g8-host-20-03-el-NM.pdf.
BAKONYI SELINGEROVÁ, Ludmila. Děti a ekologie. Impulsy [online]. 2020, 6(5). ISSN 2336-727X
TOMÁNEK, Martin. Environmentální komiksy. Lógr. 2020, 10(35), 58-66. ISSN 1804-6835
KOŽUŠNÍKOVÁ, Petra. Bella ciao, zelená revoluce, klastry a monarchie. Tvar. 2019, 30(11), 12. ISSN 0862-657X.
LUKAVEC, Jan. O usměrňování literatury a hlubinné ekologii. ILiteratura [online]. 2013. ISSN 1214-309X.