Ekologie

Text dotazu

Dobrý den, není mi jasný význam a rozdíl mezi "ekologickým přístupem" a "environmentálním přístupem".Neumím rozlišit mezi těmito slovními spojeními, mohli by jste mi prosím objasnit jaký je rozdíl mezi "ekologický" a "environmentální"? Za odpověď velmi děkuji.

Odpověď

Dobrý den, základní výklad pojmů ekologický a environmentální je následující: "Ekologie - z řeckého oikos = dům a logos = nauka - tj.věda popisující náš domov v nejširším slova smyslu; věda zkoumající vzájemné vztahy mezi organismy a jejich prostředím; věda o souvislostech v přírodě, nauka o ekosystémech.

Environmentální - týkající se životního prostředí. Odvozeno z angl. environment = prostředí."

HÁJKOVÁ, Alena. Ekologický slovníček. Frýdek-Místek : Muzeum Beskyd, 1992.

Zdá se, že užívání daných slov není prozatím v českém jazyce pevně stanoveno. V některých studiích je užíváno těchto slov jako synonym, jiné slovníky užívání slova environmentální v českém jazyce odmítají či považují za nešťastné, jiné slovníky vycházejí při užívání slov ekologický (ecological) a environmentální (environmental) v jednotlivých slovních spojeních z jejich užívání v anglickém jazyce. Pokud bychom vycházeli z anglického vzoru, je pro spojení ekologický/environmentální přístup vhodnější užít slova ekologický, v angličtině ecological approach.

Použité zdroje:
* HÁJKOVÁ, Alena. Ekologický slovníček. Frýdek-Místek : Muzeum Beskyd, 1992.
* JAKRLOVÁ, Jana. Ekologický slovník terminologický a výkladový. 1.vyd. Praha : Fortuna, 1999.
*  Výkladový slovník vybraných pojmů z oblasti environmentální ekonomie. 1.vyd. Ústí nad Labem : Univerzita Jana Evangelisty Purkyně, 2002.
* KŘIVKA, Pavel. Ekologie a ochrana životního prostředí : odborný slovník anglicko-český a česko-anglický. 1. vyd. Praha : Loxia, 1999.