Egon Hostovský

Text dotazu

Prosím Vás mám na Vás dotaz. Mám
zpracovat seminární práci na téma: Dvojí emigrace Egona Hostovského ( asi
tak 3 strany), mám doma i potřebnou literaturu (Papoušek - E. Hostovský,
Kautman - Polarita našeho věku v díle E. Hostovského a Šaldův zápisník 8),
ale nemůžu s tím hnout. Kdybyste mi s tím pomohli, byla bych moc ráda.

Odpověď

Dobrý den,

podle volné encyklopedie Wikipedie.cz emigroval Egon Hostovský nejprve v roce 1939 (po okupaci Československa) a podruhé v roce 1948. Jeho dílo je ovlivněno nejen těmito emigracemi, ale také jeho židovským původem, tedy tyto zkušenosti, zážitky, poznatky, pocity atd. se také odrážejí v jeho díle.
Zpracování seminární práce musí vycházet ze zadání, předpokladem napsání je studium doporučené / vybrané literatury.

Ve Vámi uvedené literatuře naleznete informace k Vašemu zadání, problémem může být, že kapitoly nejsou řazeny chronologicky, ale spíše z hlediska obsahového či použitých výrazových prostředků v jeho díle (např. na straně
93 knihy V. Papouška začíná vyjádření viny, odpovědnosti atd. ve třech dílech prvního exilu, nebo v kapitole III v knize Františka Kautmana je i "shrnutí" o jeho odchodech do exilu). Proto je nutné si knihy přečíst a vybrat části, které jsou relevantní k prvnímu a druhému exilu a celkovému pojetí práce.

Domníváme se, že vzhledem k rozsahu práce po kratším obecném úvodu o jeho díle (i např. i s životopisnými a dalšími daty důležitými pro jeho literární
činnost) je možné vybrat si typické dílo (případně díla) pro období po první a druhé emigraci (případně díla z těchto období na základě zvoleného kritéria), tato díla rozebrat z hlediska námětu, zvolených výrazových prostředků atd. (opět ovšem záleží na zadání práce).

Doporučujeme také následující literaturu:
Lexikon české literatury: osobnosti, díla, instituce: 2/I H-J. Praha: 1993.
589 s. ISBN 80-200-0468-8
na s. 294-297 naleznete informace k životu a dílu E. Hostovského (včetně doporučené literatury)

Slovník českého románu: 1945-1991: 150 děl poválečné české prózy. Ostrava:
1992. 314 s. ISBN 80-900578-9-6
zde jsou rozebrány některé romány E. Hostovského z uvedeného období (opět včetně odkazu na další literaturu)

Tyto dokumenty budou, podle nás, dostupné v každé knihovně.

Pokud nevíte, jak se seminární práce zpracovávají, doporučujeme obecné tituly, např.:
Diplomová (seminární, bakalářská, absolventská) práce : zpracování a obhajoba / Václav Liška. -- 1. vyd.. -- Praha : Ivo Ulrych - Růžičkův statek, 2003. - 102 s Jak napsat seminární a závěrečné práce ve společenských vědách / Blanka Křováčková, Martin Skutil. -- Vyd. 1.. -- Hradec Králové : Gaudeamus, 2009.
-- 31, xvii s.

Případně se můžete "inspirovat" (tedy zjistit, jak se práce píší) seminárními pracemi volně dostupnými na internetu.

Služba Ptejte se knihovny opravdu nezpracovává referáty či jiné druhy školních prací a ani nemůže radit s celkovým pojetím a zpracováním těchto prací (požadavky jednotlivých škol jsou různorodé, vždy vycházejí z konkrétních učebních plánů školy a také požadavků vyučujícího).