Edvard Maška

Text dotazu

Dobrý den.
Hledám veškeré informace o osobě Edvard Maška. Narozen asi 13. 3. 1900 v Místku. Používal pseudomym Eduard Maška, Rudyard Šamek a V. R Melan. Byl autorem knih o životním úspěchu a osobnostech, byl též redaktorem v časopise Úspěch (vycházel v l. 1930–1937). Můžete mi prosím poradit, kde bych mohl najít informace o jeho životě, místu a datu úmrtí? Děkuji.

Odpověď

Dobrý den,

o autorovi, který vás zajímá, není moc informací. V Referenčním centru Národní knihovny ČR je obsáhlá sbírka mikrofiší s biografickými údaji World Biographical Archive (WBA), informace jsou ale také velmi stručné:

Name:

 Maška, Edvard

Gender:

 male

Year of birth:

Year cited:

Occupation:

 Redakteur; Schriftsteller

Archive:

 Cesky biograficky archiv a Slovensky biograficky archiv (CSBA) Fiche Location:

Short title(s) of source(s):

 Dolensky 1; Dolensky 2; Vopravil

Short title:

Dolensky 1

Source Citation:

Dolenský, Antonín: Kulturní adresář ČSR : Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic / sestavil Ant. Dolenský. - 1. ročník. - Praha : Zeibrdlich, 1934 Maška, Edvard, redaktor a spisovatel. - 13.3.1900 Místek. - činnost: řídí IV. Ročník měsíčníku Úspěch, magazín snaživých. Praktická psychologie, podnětná didaktika á la Smiles, Emerson, Marden. - choť: Baruška, roz. Měchurová. Děti: Blažena, Věra, Libuše. -spisy, viz NKC - brožury, letáky, novin. články.  Radošovice - Strašín u Prahy, čp. 56.

Short title:

Dolensky 2

Source Citation:

Dolenský, Antonín: Kulturní adresář ČSR : Biografický slovník žijících kulturních pracovníků a pracovnic / sestavil Ant. Dolenský. - 2. ročník. - Praha , 1936 Short title:

Vopravil

Source Citation:

Vopravil, J.: Slovník pseudonymů v české a slovenské literatuře / zpracoval J. Vopravil. - Praha : Státní pedagogické nakladatelství, 1973 Maška, Edvard, n. 1900 Místek. Red. a spis. Ve Strašíně u Prahy (v r. 1935), beletrista, viz NKC, redig. časopis Úspěch a přisp. do soudobých časopisů-

1.: -ema-

2.: Rudyard Šamek

3.: V.R.Melan

Srov.: Dolenský, Kulturní adresář 1934 a 1936

Jeho knihy lze vyhledat  po zadání příjmení autora na www.nkp.cz, volně přístupné katalogy a databaze, baze NKC - elektronický katalog.

Periodikum Úspěch: zdraví - moc - blahobyt. Praha: Adolf Suk, 1930-1937. je ve fondu NK ČR, www.nkp.cz, http://aleph.nkp.cz/F/IGILLC5G6I9TMNRS6FLQ76UAGBF36YKA32FYETN1E7FKFBB5JX-41680#tail