EAN a ISBN

Text dotazu

Dobrý den,
přeposílám dotaz, který mi byl zadán a doufám, že mi budete schopni poradit v této záležitosti, nebo mě nasměrovat správným směrem. Moc děkuji za pomoc!
:
ještě Vás budu lehce otravovat. Našli jsme někde na internetu informaci, že audiovizuální knihy sice nemají ISBN číslo, ale mají tzv. EAN, který je obdobou právě ISBN. Je tomu tak? Případně prosíme o nějaké bližší informace k přidělení EAN čísla audiovizuální knize?

Odpověď

Dobrý den,

 

dokumenty, jejichž obsahem je zvukově obrazový záznam (např. zvukové filmy, audiokazety, videokazety, DVD nebo jejich obdoba v počítačových sítích) nedostávají čísla ISBN.

(https://www.nkp.cz/sluzby/sluzby-pro/isbn-ismn-issn/isbn/isbn-6 )

 

EAN kód (European Article Number), uvedený na obalu audiovizuálních dokumentů s evidencí těchto dokumentů v rámci knihovních systémů (jako je tomu u ISBN) nesouvisí. Jedná se o klasický čárový kód, který slouží k jednoznačné identifikaci výrobku. Jelikož se ovšem jedná o unikátní číslo, podle kterého je možné výrobek či dokument dohledat, některé systémy (zvláště ty, jež jsou určené pro komerční prodej knih) umožňují vyhledávání i dle tohoto čísla.

 

Toto číslo samozřejmě nepřiděluje Agentura ISBN, ale GS1 Czech Republik  (viz též dotaz PSK: http://www.ptejteseknihovny.cz/dotazy/prideleni-caroveho-kodu )

 

Více se o čárovém kódu (EAN) můžete dočíst zde:

* https://www.napocitaci.cz/33/carove-kody-ean-uniqueidgOkE4NvrWuNY54vrLeM676VDceAa10MHAg_rzFJ8D5c/

* https://cs.wikipedia.org/wiki/%C4%8C%C3%A1rov%C3%BD_k%C3%B3d

* https://www.gs1cz.org/

Obor

Knihovnictví, informatika, všeobecné, referenční literatura

Okres

Praha

Knihovna

Národní knihovna ČR

Datum zadání dotazu

19.01.2018 00:10

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu