EAN

Text dotazu

Prosím o následující informaci. Při katalogizaci publikace Kaiserová Kristina, Konfesní myšlení českých Němců v 19. a počátkem 20. století, Úvaly u Prahy: Ve stráni 2003, jsem se poprvé setkala se EAN-European Article Number, uvedeným pod ISBN knihy, od nějž se liší předčíslem a koncovým číslem. Počítá se do budoucna se zavedením tohoto značení publikací a jeho uváděním v katalogizačním záznamu?

Odpověď

V zaznamech ceskych knih se v NK CR kod EAN zapisuje do pole 901, podpole $b. Zapisuje ho tam Agentura ISBN. Puvodne si zapisovala EAN pouze do sluzebnich poli, protoze o nej projevili zajem nakladatele a knihkupci, prevedli jsme udaj do pole 901.
Po prechodu na MARC21 bude Agentura ISBN vyuzivat regulerni pole (024). Urcite to ale nebude povinne pole pro katalogizatory. Pokud jej vsak chcete ve sve databazi uvadet, nic vam nebrani pole 901 pouzivat.
Tento udaj bude odlisny od ISBN do roku 2006, pak se ma zacit pouzivat trinactimistne ISBN s totoznym kodem EAN.