E-shop nebo eshop?

Text dotazu

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli se dle pravidel českého pravopisu píše správně e-shop nebo spíše eshop? Děkuji za odpověď.

Odpověď

O správném psaní výrazů s e- na začátku se můžete dozvědět například ve Slovníku neologizmů:

e- = první (zkrácená) část nových výrazů mající význam „elektronický“, např. e-magazín, e-mail, e-publicistika, e-žurnalistika

Pramen: MARTINCOVÁ, Olga. Nová slova v češtině: slovník neologizmů. Praha: Academia, 1998. ISBN: 80-200-0640-0.

Srozumitelný výklad tohoto nového jazykového jevu v češtině a vysvětlení, proč se správně píše s pomlčkou, naleznete také v tomto odkazu:

http://www.rozhlas.cz/plzen/jazykovykoutek/_zprava/jsou-pojmenovani-email-nebo-ebanking-spisovna--133215

„Jako slovo přejaté si e-mail (obdobně jako e-shop) ponechává kromě původní výslovnosti i původní pravopis se spojovníkem, jinak řečeno s krátkou pomlčkou bez mezer.“