e-knihy a kramerius

Text dotazu

Dobrý den,

ráda bych se zeptala na pár otázek ve spojení s Vaší knihovnou, které mi nejsou úplně jasné.

1. na e-knihovně, kterou poskytujete volně na internetu, mohu tedy libovolně stahovat díla do svého počítače, která už nepodléhají autorskému zákonu? A ty co podléhají, tak si mohu tedy zpristupnit, nebo stáhnout jen na počítači v knihovně?

2. Zajímá mě projekt kramerius, jestli to dobře chápu, Kramerius je digitální knihovna i software, na kterém ta knihovna běží?


díky moc za info.

Odpověď

Dobrý den,

všechny e-knihy, které najdete v katalogu MKP, jsou volně ke stažení - příslušná licence je vždy uvedena přímo v knize.

Režim zpřístupnění dle autorského zákona, kde je nutné rozlišovat mezi díly tzv. volnými (uplynulo 70 let od smrti všech uvedených autorů) a  chráněnými se vztahuje na digitalizované dokumenty. To jsou digitální obrazy tištěných knih z fondu Městské knihovny v Praze (narozdíl od e-knih, které jsou samostatnými tituly, texty vydanými v el. podobě).

Konkrétně všechny e-knihy najdete zde:

https://search.mlp.cz/cz/davka/pop.e-knihy_volne_ke_stazeni/#/c_s_ol=espQCI[..]

a všechny digitalizované dokumenty zde:

https://goo.gl/cOcH6e

nebo ve zmiňované digitální knihovně:

http://digitalniknihovna.mlp.cz/

Software Kramerius je vyvíjen knihovnami pro knihovny, jedná se o SW s otevřeným zdrojovým kódem:

https://github.com/ceskaexpedice/kramerius

Slouží knihovnám především ke zpracování (metadata) a uložení (archivace) digitálních dat, obsahuje také klientskou aplikaci (tj. vrstva pro zpřístupnění uživatelům). Digitální data zpracovaná knihovnou lze uživatelům samozřejmě nabízet různými způsoby, Kramerius je užíván drtivou většinou knihoven ČR, které jsou aktivní v digitalizaci svých fondů.

Obor

Výpočetní technika

Okres

Praha

Knihovna

Datum zadání dotazu

29.05.2017 20:30

Přidat komentář

Pokud chcete přidat komentář, zadejte jej do formuláře níže. Nejsou povoleny žádné formátovací značky. Adresy na web nebo emailové adresy budou automaticky transformovány na aktivní odkazy. Komentáře jsou moderovány.

Kolik je 4+4 ?

Hledání v archivu